Stovky protestujících v druhém pochodu proti stavbě vivisekční laboratoře

Zatímco se všude dokola sdílí obrázky z izraelského pochodu za zvířata a “pietních” pochodů za hospodářská zvířata, jak už to u nás bývá zvykem, akcím s opravdovým dopadem se nevěnuje pozornost.

V pátek 2. 10. 2015 se ve Washingtonu uskutečnil pochod zhruba 300 studentů a aktivistů za práva zvířat na protest proti stavbě nové vivisekční laboratoře na washingtonské univerzitě (UW).

Tento pochod byl letošní druhou demonstrací organizovanou v rámci kampaně No New Animal Lab. První pochod se uskutečnil v dubnu, před tím, než byl položen základní kámen stavby.

„První pochod měl obrovský úspěch… pravděpodobně šlo o největší grassroots demonstraci za osvobození zvířat v USA v posledním desetiletí,“ řekl Justin Kay, spoluorganizátor No New Animal Lab.

Protestující se zaměřili jak na UW, tak na Skanska USA, stavební společnost, která laboratoř staví.

„Laboratoř nemá být hotová dřív než na jaře 2017, takže máme skoro dva roky, abychom zabránili tomu, aby v ní skončila nějaká zvířata,“ řekla Amanda Schemkes, spoluorganizátorka kampaně. „Skanska už dříve z jiných projektů v půlce vycouvala, může to dost dobře udělat i tady.“

V červnu se dva protestující připoutali k bagru a pozastavili tak stavbu na 11 hodin. I přesto, že stavba pokračovala dál, aktivisté zůstali rozhodnuti projekt zastavit. Během léta cestovali Kay, Schemkes a další lídři kampaně po celé zemi, aby demonstrovali před kancelářemi Skanska a před domy jejích představitelů.

„Co začalo jako malá skupina lidí, kteří chtěli zastavit tento projekt, se rozšířilo po celé zemi a do Evropy a změnilo se na jednu z nejvíce vzrušujících kampaní v grassroots hnutí za práva zvířat,“ řekl Jake Conroy, jeden z mluvčích na pochodu.

Pochodu se zúčastnili aktivisté ze Seattlu ve východním Washingtonu, Portlandu v Oregonu a San Francisca. Před pochodem vytvořili organizátoři No New Animal Lab událost na facebooku, povzbuzovali k živému tweetování proti Skanska a UW a organizovali spolujízdy.

Studentky UW Sarah Olson, Audrey Riddell a Mei Brunson řekly, že na vědecké úspěchy své univerzity chtějí být pyšné a zároveň chtějí podporovat její vědecké metody.

„Myslím, že spousta lidí a spousta studentů tu chce vidět tu nejvíce průkopnickou vědu,“ řekla Olson. „Myslím, že to zahrnuje i odklon od testů na zvířatech.“

Mnozí aktivisté tvrdí, že odklon od testů na zvířatech prospěje nejen zvířatům, ale i lidem, protože se tak budou vytvářet přesnější výsledky.

„Testy na zvířatech jsou velice nepřesné a špatně se opakují při testech na lidech,“ řekla Erin Martine, seattleská rodačka.

Nesla transparent se seznamem alternativ k testům na zvířatech, včetně orgánů na čipu, 3-D biotisku a tkáňových modelů.

„94 procent testů na zvířatech propadne v lidských testech,“ řekla Martin. „Použití těchto alternativ je přesnější, protože využívají lidské buňky od dobrovolníků, nebo využívají počítačové modely.“

Skupina protestujících začala pochod na Red Square, přešla k Drumheller Fountain a skrz HUB. Policisté se skupině pokusili zabránit projít k The Ave, ale protestující se protlačili.

Protestující zablokovali dopravu na křižovatce na The Ave, když procházeli ke kanceláři Skanska a ke staveništi. Mnoho přihlížejících v autech a na The Ave projevilo svou podporu tleskáním a  plácáním, zatímco skupina procházela.

Na staveništi protestující pokračovali v provolávání hesel: „UW má krev na rukou, Skanska USA má krev na rukou“ a „Všechny vaše peníze, všechny vaše lži, neustoupíme.“

Skupina se pak vrátila na Red Square, kde pochod skončil. Kay a Schemkes vybídli aktivisty, aby pokračovali v boji proti stavbě laboratoři v následujících dvou letech.

„Můžeme se UW postavit, můžeme se postavit Skanska a společně jim můžeme zabránit tuto laboratoř postavit,“ řekla Schemkes davu. „Rozhodněte se, co uděláte dnes, co uděláte zítra a co budete dělat další dva roky, abyste se zapojili do rostoucího mezinárodního hnutí, které říká, že tuto laboratoř zastavíme.“

převzato z dailyuw

This entry was posted in No New Animal Lab, Zprávy z fronty and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives