Znejte svá práva – Příručka pro přímou akci

(prosím berte na vědomí, že jde ve velké míře o překlad z angličtiny, některé situace se u nás mohou lišit, pokusíme se co nejdříve doplnit; krátké shrnutí aplikovatelné na ČR najdete zatím na konci této kapitoly)

 • Ať už jste zapojeni v legálním aktivismu nebo ilegální přímé akci, hrozí vám, že můžete být vyslýcháni, prohledáváni, můžou vám prohledat dům a auto, můžete být zatčeni. Nenechávejte v domě nebo autě válet věci, pokud nechcete, aby byly objeveny. Musíte vědět co říct, když za vámi přijde policie (s povolením k prohlídce nebo bez něj) nebo pokud budete zatčeni.
 • Pokud za vámi přijde policie a/nebo jste zatčeni za nelegální přímou akci, nepanikařte. Zůstaňte co nejvíc v klidu.
 • Ujistěte se, že jste mentálně schopni zůstat zticha pod intenzivním nátlakem a hrozbami. Pokud vám policie vyhrožuje, jde pravděpodobně o plané hrozby.
 • Nevěřte ničemu, co vám policie nebo úřady řeknou. Budou vám lhát.
 • Máte právo nevypovídat. Máte ho, i pokud jste zadrženi nebo zatčeni. V některých situacích jste zákonně povinni se legitimovat. Jiné informace neudávejte.
 • Na všechny otázky odpovídejte: „Nemám, co říct. Chci mluvit s právníkem,“ nebo neříkejte nic. Pokud se vás nepřestanou vyptávat, řekněte: „Obtěžujete mě. Prosím nechtě mě být. Promluvím si s právníkem.“ Řekněte to, ať už právníka máte nebo ne.
 • Neříkejte nic o svých přátelích a spojencích. Neudávejte jména. Nezraďte své přátele, hnutí nebo zvířata.
 • Pokud jste na protestu, policii neříkejte nic. Mohou se vás zeptat na jméno, jak dlouho protestujete, kdo protest vede, nebo na jiné zdánlivě neškodné otázky. Mohou být přátelští nebo se vás mohou pokusit přinutit vás odpovídat na otázky. Nic neříkejte.
 • Pokud k vám přistoupí policie na veřejnosti, zeptejte se „Jsem zadržen?“ Pokud odpoví ano, zeptejte se, jaký je pro to důvod. Nevybavujte se s nimi ani neodpovídejte na žádné otázky. Pokud odpoví ne, jste zatčeni. Pokud jste zatčeni, pro své vlastní bezpečí spolupracujte. Pokud nebudete spolupracovat, můžete být obviněni z maření výkonu a/nebo napadení úřední osoby. Nevybavujte se a neodpovídejte na žádné otázky. Pokud nebudete odsouzeni za nic nelegálního, budete se s policií moci soudit.
 • Policie má právo vás prošacovat kvůli zbraním, ale nemají právo vás úplně prohledat. Pokud se o to pokusí bez předložení povolení, pro vlastní bezpečí jim neodporujte, nebo můžete být obviněni z napadení úřední osoby. Řekněte „Nedávám svolení k tomuto prohledání“ a opakujte to, dokud nepřestanou. Později je budete moci soudit.
 • Jediné, co byste kdy měli policii říct, jsou věty vypsané výše. Jedinou výjimkou je, pokud budete svědkem zločinu (opravdového zločinu jako krádeže nebo vraždy, ne přímé akce) a jste ochotni jim pomoci s vyšetřováním. V takovém případě si nejdříve promluvte s právníkem, než úřadům pomůžete, abyste se ujistili, že nejde o trik, abyste vydali informace, které by mohli být použity proti vám, pokud budete někdy vyšetřováni.
 • Cokoliv, co řeknete, budete překrouceno a použito proti vám a jiným aktivistům. Pokud se vás zeptají, zda jste slyšeli o osvobození norků a řeknete „Četl jsem o tom v novinách“ a na otázku, zda víte něco o ALF řeknete „Slyšel jsem o nich“, do zprávy napíšou „Tvrdí, že ví o ALF a je obeznámen s nedávným osvobozením norků“.
 • Neříkejte nic jen proto, že „už stejně znají odpověď“. Pokud by odpověď znali, neptali by se vás. I pokud jde o „neškodnou“ informaci, pokud teď budete mluvit, budou vás podezřívat, až později přestanete.
 • I pokud neřeknete nic, co by se jim povedlo překroutit a použít proti vám, je lépe, abyste mlčeli. Co myslíte, že je lepší, aby si zapsali: „20 minut jsem mluvil s (vaše jméno)“ nebo „(Vaše jméno) neměl co říct“?
 • Lhaní policii je trestným činem. Pokud ze strachu nebo zapomnětlivosti řeknete něco protichůdného (jako „ne, nevím nic o tom přepadení“ a „ano, četl jsem o tom v novinách“), použijí to proti vám. Mohou se vás pokusit převézt, abyste to udělali.
 • Nepokoušejte se je přechytračit, převézt je, nebo jim lhát. I pro ty nejschopnější lidi je příliš snadné nechat se přistihnout při lži, ať už úmyslné nebo ne, a pokud budete mluvit teď, ale později to odmítnete, může to být použito proti vám. Pokud budete mluvit, promluvíte se až do vězení.
 • Pokud vás budou kontaktovat doma, nemusíte udávat žádné informace, dokonce ani jméno, adresu nebo datum narození.
 • Pokud vám zavolají, řekněte jim, že s nimi nemáte o čem mluvit, ať už vám nevolají, a zavěste.
 • Pokud přijdou k vám domů, zeptejte se „Jsem zadržen?“ Pokud řeknou ne, zeptejte se „Jsem zatčen?“ Pokud řeknou ne, řekněte „Prosím nechte mě být, obtěžujete mě.“ Pokud neodejdou, zavřete, zamkněte dveře a nevšímejte si jich.
 • Pokud chtějí prohledat váš dům nebo auto bez povolení, nedovolte jim to. Použijí sociální inženýrství, abyste jim to dovolili. Prostě řekněte ne. Pokud řeknete něco jako „Raději bych, abyste to nedělali“, budou tvrdit, že jste „neochotně svolili k prohledání“. Pokud vám budou hrozit tím, že udělají ve vašem domě nepořádek, pokud se budou muset vrátit s povolením, trvejte na svém. Udělají vám doma nepořádek tak jako tak.
 • Pokud se pokusí váš dům nebo auto prohledat bez povolení, udělejte to samé, jako kdyby se pokoušeli prohledat vás bez povolení. Pro vlastní bezpečí jim fyzicky neodporujte, abyste nebyli obviněni z napadení. Řekněte „Nedávám souhlas k tomuto prohledání“ a opakujte to, dokud neodejdou. Později je můžete soudit.
 • Pokud mají povolení, následujte je a dělejte si poznámky o všem, co dělají, včetně toho, co prohledávají a co si berou, pokud vám nepřikáží, abyste to nedělali.
 • Můžou vám před očima jen zamávat kusem papíru. Požadujte vidět povolení. Podle zákona vám musejí dovolit ho přečíst. Povolení musí být podepsané soudcem a musí specificky popisovat místo prohledání a věci, které smí odnést. Povolení vypadá takhle.
 • Pokud přepadnou váš dům nebo prohledají auto bez povolení, aniž by k udělení povolení měli dobrý důvod, můžete je soudit.
 • Policie může vstoupit do domu bez povolení, pokud jsou svědky „zločinu“.
 • Pokud jim váš spolubydlící nebo kolega dovolí prohledat váš dům nebo pracoviště, řekněte policii, že s tímto prohledáním nesouhlasíte a že budete kontaktovat právníka.
 • Policisté jsou odborníky na sociální inženýrství. Řeknou různé věci, aby vás oblafli, většinou jde o lži. Pokud by měli dost informací na vaše odsouzení, neptali by se vás. Vždy je pro vás lepší mlčet. Některé z typických lží zahrnují:
  • „Pokud nejsi vinný, proč nemluvíš?“ Chtějí, abyste se museli bránit, ale ať už jste nebo nejste „vinní“, je pro vás lepší mlčet. Cokoli řeknete, bude překrouceno a použito proti vám, a pokud odpovíte na některé otázky teď, ale později přestanete odpovídat, použijí to proti vám jako důkaz.
  • „Máme už tvoje přátele a je jen otázkou času, než tě prozradí a pak budeš v maléru“ nebo „Pokud nebudeš spolupracovat, dostane tvůj přítel delší trest“. Je velmi pravděpodobné, že vaše přátele ani nemají, nemají žádný důkaz, že jsou vaši přátelé zapojeni, nemají jména vašich přátel a nemají důkaz, že jste zapojení.
  • „Tvůj přítel už nám řekl, že jsi v tom namočený. Nemáš žádný důvod zůstávat mu věrný. Řekni nám, co udělal a dostaneš mírnější trest.“ Váš přítel o vás pravděpodobně nic neřekl. Říkají mu to samé o vás. Chtějí, abyste se obrátili proti sobě. Pravděpodobně možná ani žádného z vašich přátel nechytili a pravděpodobně nemají žádný pořádný důkaz proti nikomu, ani vám
  • „Tví přátelé to na tebe ušili. Teď se smějou, že ses nechal chytit.“ Další způsob, jak se pokusit vás obrátit proti sobě. Pokud mají vaše přátele, říkají jim to samé.
  • „Nemůžeme ti pomoci, dokud nám nepomůžeš.“ Další lež a taktika, jak získat informace.
  • „Víme, že jsi nic neudělal, jen si chceme něco vyjasnit. Nebo „Víme, že to celé byl nápad tvého přítele.“ Další lež. Pravděpodobně ani vašeho přítele nechytili.
  • „Mluv a budeme hodní. Mluv a dostaneš kauci. Mluv a dostaneš nižší trest. Mluv a vyvázneš bez trestu. Mluv a stáhneme obvinění.“ Všechno jsou to lži. Lhali, lžou a budou vždycky lhát. Zákon jim to dovoluje. Udělají cokoliv, aby z vás dostali informace.
  • „Už máme všechny informace, které potřebujeme, aby tě zavřeli.“ Kdyby to byla pravda, už byste byli odsouzeni.
  • „Dej nám informace o svých přátelích a dostaneš nižší trest. Nedostaneš trest. Stáhneme obvinění úplně.“ Pokud se pokusí získat informace na ostatní aktivisty, NEŘÍKEJTE NIC. Nedávejte jim informace o jiných aktivistech, protože pokud to uděláte, mohou je zatknout a pravděpodobně si nijak nepomůžete, i když policie říká, že ano. Pokud půjdou ostatní aktivisté do vězení kvůli vám, nejen, že se budete cítit provinile za to, že váš přítel půjde do vězení, ale celé Osvobozenecké hnutí vás už nikdy nepřijme zpět a zabráníte svým přátelům, aby zachránili mnohá zvířata. (Pokud své přátele udáte, bude celková doba ve vězení delší.) Udáním svých přátel také dokážete, že jste za akci zodpovědní. Pokud nevydáte žádné informace, je pravděpodobné, že vaše vlastní obvinění bude staženo.
  • „Jsi inteligentní, máš velkou budoucnost, vypadáš jako dobrej kluk. Nechceš si zničit takovej život, ne?“ JSTE JIM UKRADENÍ. JEN CHTĚJÍ, ABYSTE ZAČALI MLUVIT. Nic neříkejte. Znovu, vaše obvinění bude pravděpodobně staženo, protože nebudou mít dost informací.
  • „Extrémismus škodí hnutí. Odrazuje to lidi od práv zvířat. Řekni nám, kdo to je.“ Měli byste vědět, že extremismus pomáhá. Je to radikalismus, přímá akce a extrémismus, co osvobodilo Židy z nacistických koncentračních táborů, osvobodilo otroky, vyhrálo rovná práva pro Afričany a ženy a vyhrálo každé další sociální hnutí.
  • „Podporuju vaše cíle, ale ne vaše taktiky.“ Znovu, extrémismus a přímá akce fungují. Nezraďte své přátele a hnutí. Zrazením svých přátel také dokážete své zapojení, takže mlčení je i ve vašem zájmu.
  • Někteří policisté se budou chovat hezky a budou předstírat, že jsou na vaší straně. NEVĚŘTE JIM. Koneckonců se nedostanou příliš daleko, pokud se budou chovat jako, že vás chtějí dostat a nesnáší zvířata. Snaží se vás oblafnout. Neciťte se špatně, když jim řeknete, že jim nemáte co říct a ať vás nechají být. Jsou na to zvyklí a nakonec je vaše nespolupracování přestane bavit a odejdou. No Compromise to hezky popisuje: „Při takřka každém setkání s policií jste považováni za vinného, že máte co skrývat, že jste kriminálník. Přečtěte si to znovu. Nic, co řeknete, nemůže přesvědčit a nepřesvědčí policistu, který vás už podezřívá. Koneckonců proč by vám měl věřit? Jste podezřelí! A jakmile vás vyslýchají, už jste podezřelí. To si taky přečtěte znovu. Je marnou nadějí doufat, že tím, že začnete mluvit, je přesvědčíte, že jste slušný člověk. Jediné, čeho dosáhnete, je, že je přesvědčíte, že jste idiot – hlupák – na kterého když zatlačí, začne mluvit. A teď vědí, že stačí zatlačit.“
  • Mohou zkusit hrát zlého/hodného poldu. Jeden bude používat výhružky a druhý bude milý a možná slíbí snížení vašeho trestu. Zlý polda se může chovat naštvaně a vypadat, že použije násilí. Hodný polda řekne tomu zlému, aby odešel a uklidnil se. Hodný polda řekne, že ten zlý se vrátí, aby dostál svému slovu, a že byste se měli přiznat. VŠECHNO JSOU TO LŽI A PLANÉ HROZBY. VE SKUTEČNOSTI JSOU OBA ZLÍ.
  • Stejnou otázku položí několikrát, řeknou „Neříkal jsi, že…?“ a budou zkoušet hledat díry ve vašem příběhu. Pokusí se tak z vás dostat informace a také by vás pak mohli obvinit z křivé výpovědi.
  • Pokusí se s vámi spřátelit a vyvolat ve vás pocit viny, když nebudete odpovídat. Tato taktika se objevuje nejčastěji u abovegroundových protestů. Řekněte jim, že nemáte co říct a ignorujte je, i pokud neděláte nic ilegálního. Neciťte se kvůli tomu špatně. Jsou na to zvyklí a odejdou.
  • Pokud jste předvedeni na policejní stanici nebo do vězení, budou vás vyslýchat, až budete unavení, protože lidé spíše vydají informace, když jsou unavení.
  • Pokud jste předvedeni na stanici nebo do vězení, nabídnou vám pití, protože lidé spíše vydají informace, když potřebují na záchod.
  • Budou vám hrozit delším trestem, pokud nebudete spolupracovat. Váš trest bude pravděpodobně delší, pokud budete spolupracovat, ale pokud nebudete spolupracovat, je pravděpodobné, že obvinění bude staženo, protože nebudou mít dostatek důkazů. Budou předstírat, že mají důkazy, ale ve skutečnosti budou sotva něco mít.
  • Budou vám hrozit fyzickým násilím. Výhružky násilím jsou skoro vždy lži. Pokud použijí násilí, suďte se s nimi. Nebraňte se nebo budete obviněni z útoku na úřední osobu a pravděpodobně si ublížíte víc, než když se bránit nebudete.
  • Pamatujte: Zůstaňte v klidu a využijte svého práva mlčet. Na všechny otázky odpovídejte „Bez komentáře“ nebo „Nemám co říct“.
  • Nejdůležitější věcí je, abyste neřekli nic o nikom jiném. Nezáleží na tom, jak nevinné se to může zdát, cokoliv, co řeknete o někom jiném nebo o akci, může být použito k zatčení vašich přátel. To znamená, že půjdou do vězení a několik let nebudou moci zachránit další zvířata a vy za to budete zodpovědní.

Krátké shrnutí aplikovatelné na ČR:

 • Dotazujte se, proč jste zatčeni nebo zadrženi.
 • Jste povinni se prokázat občanským průkazem.
 • Na služebně se můžete dočkat odebrání všech věcí. O tom musí být vystaveno potvrzení. Při propuštění máte právo na vrácení věcí.
 • Pokud jste obviněni nebo podezřelí, mohou vám bez vašeho souhlasu odebrat otisky prstů a udělat fotografie.
 • Během výslechu odpovídejte na všechny policejní otázky: „Bez komentáře“.
 • Pokud se rozhodnete vypovídat, můžete požadovat účast právníka a nevypovídat dodo té doby, než dorazí na policejní stanici.
 • Máte právo na to, aby o vašem zadržení byla informována vámi určená osoba. Pokud je vám méně než osmnáct let, mají policisté povinnost informovat vaše zákonné zástupce.
 • Máte právo na veganské jídlo.
 • Toto v žádném případě není úplné právní minimum! Více informací ohledně přestuplků, zatčení, zadržení a co se děje po propuštění se můžete dozvědět v manuálu Jak si počínat v kontaktu s policistou a strážníkem od Ligy lidských práv.

Od NAALPO:

Abyste odolali touze mluvit, můžete udělat několik věcí:

 • Buďte mentálně připraveni: Předem si představte, jak taková návštěva může vypadat. Pomůže vám to udržet se v klidu a umožní vám to připravit si jednání – zavřít pusu a dveře. Buďte připraveni na zaklepání, přepad, dokonce i odvedení na stanici kvůli výslechu. Pokud k tomu opravdu dojde, budete připraveni. Také buďte připraveni koukat hodiny do zdi, pokud k tomu dojde – pamatujte, nikdo vás nemůže donutit otevřít pusu a vydechnout vzduch přes hlasivky, abyste zformovali slova, která chtějí slyšet. Je možné dívat se jinému člověku přímo do očí a jen zírat bez jediného slova. Pro vás to bude nepříjemné, ale pro ně to bude ještě nepříjemnější.
 • Pokud za vámi přijdou, buďte připraveni zůstat lhostejní: Pokud jste efektivní aktivista, je možnost, možná jen pravděpodobnost, že za vámi přijdou. Jen si pamatujte, že jejich prací je potlačit vás a vaši komunitu a vysoko na jejich agendě je zabránit společenské změně. Tím, že nepromluvíte, upevníte svou komunitu a hnutí.
 • Nenechte se zastrašit: Nic není horší než nechat se zlomit zastrašovacími metodami. Pokud budete paranoidní a budete se bát, vyhráli. Jen si pamatujte, že mlčení frustruje úřady, ale zachraňuje aktivisty. Pokud by měli důkazy, že jste provedli zločin, zatkli by vás, neptali by se na otázky. A pokud vás policisté zastraší, pomyslete na to, jak se musí cítit zvířata, když je strkají do klecí, mučí a zabíjí. Toho byste se měli bát, ne nějakého obézního tyrana, který se vás ptá na otázky.
 • Nikdy jim nedovolte, aby vás viděli potit se: Pokud budete příliš ustaraní, i jen s přáteli nebo přes telefon, přivede si úřady až ke dveřím. Budou vás považovat za slabý článek a snadný cíl. Myslete na svůj cíl, utrpení zvířat musíme zastavit jakýmikoliv dostupnými prostředky. Policie je jen rozptýlení.
 • Nikdy to netajte: Pokud si nejste jistí, co dělat, zeptejte se právníka nebo svých přátel aktivistů. Návštěvy, telefonáty nebo dopisy neudržujte v tajnosti a vždy upozorněte (nevyděste!) další aktivisty a přátele v komunitě.

Zpět na Obsah

This entry was posted in K dalšímu čtení and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
 • Archives