Zatčení – Příručka pro přímou akci

 • Pokud se vás policie pokusí zatknout, musíte se rozhodnout, zda budete klást odpor nebo se necháte. Pokud nejste zamaskovaní, měli byste se spíše nechat. Pokud jste zamaskovaní (ať už při undergroundové přímé akci nebo abovegroundovém protestu), můžete si zvolit odpor a utéct, obzvlášť pokud je vás a vašich přátel víc než policistů. Pokud se pro to rozhodnete, budete obviněni z kladení odporu při zatýkání a pokud se dostanete do fyzického kontaktu s policistou, i z napadení úřední osoby. Ujistěte se, že se jim nepodaří stáhnout vám masku nebo bandanu. Z oblasti se dostaňte co nejrychleji. Budou vás hledat. Tuto taktiku nevyužívejte lehkovážně.
 • Pokud vás zatknou nebo vy a vaši přátelé budete klást odpor a stejně vás chytí, zakřičte své jméno (použijte své krycí jméno nebo číslo, které vám bylo přiděleno během plánovací fáze), aby vaši přátelé věděli, kdo byl chycen. Ujistěte se, že vaši přátelé vědí, že to mají případně udělat.
 • Pokud jste zatčeni, pokuste se zapamatovat si jména a čísla zatýkajících policistů. Pravděpodobně vás odvedou na nejbližší stanici. Pokud vás zatknou za undergroundovou přímou akci, pokud možno se zbavte nářadí, rukavic a masek, ale ne pokud by to znamenalo nechat je na místě, kde budou nalezeny.
 • Zůstaňte v klidu. Pokud vás zatknou za abovegroundový aktivismus, nebo i undergroundovou přímou akci, pokud jste nebyli chyceni při činu, je pravděpodobné, že vaše obvinění bude staženo, a pokud zůstanete v klidu, bude to pro vás mnohem lepší a méně pravděpodobné, že vydáte usvědčující informace. Váš strach a nervozita jsou slabosti, které se policie pokusí využít. Během času se vám v mysli vše vyjasní. Jen si pamatujte: ZŮSTAŇTE ZTICHA. Řekněte, že chcete mluvit s právníkem. Neříkejte nic, dokud si nepromluvíte s právníkem. NEŘÍKEJTE NIC O SVÝCH PŘÁTELÍCH. NEŘÍKEJTE ŽÁDNÁ JMÉNA.
 • Prohlaste svou nevinu ve všech bodech obvinění, ať jste nebo nejste vinni. V některých situacích může být ve vašem nejlepším zájmu přiznat vinu nebo se domluvit, ale nedělejte to, dokud si nepromluvíte s důvěryhodným právníkem a pokud možno, dalšími aktivisty.
 • Pokud zatknou vás, ale vaše přátele ne, vyrovnejte se s tím. NEUDÁVEJTE JE. Pokud vaši přátelé nejsou zatčeni, je pravděpodobné, že policie nemá žádné důkazy ani proti vám a brzy vás propustí, pokud a jen pokud nebudete mluvit. Pokud proti vám mají dostatek důkazů, i přesto, že můžete za udání dostat nižší trest, nestojí to za to – ne, pokud to znamená, že zavřou i vaše přátele, tak nebudou už moci pomoci zvířatům, budou trvale v úředních záznamech a vy budete navždy odmítnuti Osvobozeneckým hnutím. BUDETE ZODPOVĚDNÍ ZA JEJICH ZATČENÍ A UVĚZNĚNÍ. I přesto, že vám slíbí nižší trest, nemusíte ho dostat. Neudělejte něco, čeho budete později litovat.
 • Pokud vás chytí, nezačínejte se obviňovat a hádat se zbytkem buňky. To je dokáže, že jste všichni zodpovědní za akci. Také to způsobí vnitřní boje v Osvobozeneckém hnutí, což je jednou z největších slabin hnutí. Jste v tom všichni společně a je na vás všech, abyste zůstali v bezpečí.
 • Když se dostanete na policejní stanici, slušně požádejte, zda můžete jít na toaletu. Umyjte si ruce, skvrny, rány, boty a cokoliv jiného, co by mohlo být použito jako spojení s akcí. Pokud u sebe máte něco usvědčujícího, co je dost malé, spláchněte to.
 • Pokud vás zatknou, máte právo někoho kontaktovat. Dožadujte se tohoto práva. Policisté vám musí vyhovět, ale jen v případě, že nehrozí ovlivňování svědků …. V takovém případě bude vaše osoba kontaktována, až tyto okolnosti pominou.
 • Pokud jste odpovědní za to, z čeho jste obviňováni, neříkejte to svému právníkovi.
 • Mohou vás vyslýchat, až budete unavení, protože unavení lidé spíše vydají informace.
 • Mohou vám nabídnout pití, protože lidé spíše vydají informace, pokud se jim chce na záchod.
 • Pokud se vás pokusí vyslýchat, odpovězte na všechny otázky „Bez komentáře“. Pokud omylem řeknete cokoliv jiného, přestaňte mluvit, jakmile si to uvědomíte.
 • Pokud po vás budou chtít vyplnit dotazník nebo cokoliv jiného, odmítněte.
 • Pokud během zadržení potřebujete lékaře, udělejte to a nechte ho vytvořit záznam o vašich zraněních. Pokud vás policie napadla, jděte do nemocnice hned, jakmile vás propustí, pokud vám to nedovolí dříve. Domluvte se s právníkem a suďte se.
 • Pokud vás odvezou do vazby nebo vězení, oznamte zaměstnancům, že jste vegan, jakmile se tam dostanete, aby vám zařídili veganské jídlo. Mají zákonnou povinnost vám připravit adekvátní veganskou stravu, ale ne vždy se toho drží. Pokud to neudělají, rozhlaste to přes telefonáty a dopisy svým přátelům a příbuzným, aby se tato informace rozšířila v Osvobozeneckém hnutí. Aktivisté budou volat a psát a dožadovat se, abyste dostali adekvátní veganskou stravu. Pokud budete neveganské jídlo odmítat dostatečně dlouho a dostanou dostatečné množství telefonátů a dopisů, začnou spolupracovat, ale v prvních pár dnech nebo týdnech možná nebudete mít moc co jíst. Zůstaňte silní a zůstaňte vegan, pro zvířata. Nevzdávejte se.
 • Pokud vám právník řekne, že dostanete nižší trest, pokud se přiznáte, vyměňte právníka.
 • Pokud se přiznáte k akci (což NEDOPORUČUJEME), máte dvě možnosti. Pokud se budete chovat velmi lítostivě a řeknete, že jste se poučili a už to nikdy neuděláte, pravděpodobně dostanete nižší trest. Pokud se nechcete omluvit svým nepřátelům, řekněte jim, že necítíte žádnou lítost kvůli tomu, co jste udělali. Připravte si dobrou řeč.
 • Pamatujte, že jiní si prošli tím, co vy, a přežili. Myslete na akci (pokud jste provedli přímou akci) a zvířata, která jste zachránili, ale nemluvte o tom. Myslete na ostatní aktivisty a jejich vítězství a cokoliv jiného, z čeho byste mohli načerpat sílu. Pamatujte, že trocha vězení není nic ve srovnání s utrpením, které podstupují nevinná zvířata na každodenní bázi.
 • Pokud vás zatknou, pamatujte: zůstaňte v klidu, využijte svého práva mlčet (odpovídejte na všechny otázky „bez komentáře“ nebo „nemám co říct“) a práva na advokáta. Prohlaste svou nevinu ve všech bodech obvinění. Nic nepodepisujte a nedělejte žádná vyjádření. Je lepší naštvat policii mlčením než jim dát informace, které mohou být využity k uvěznění vás a/nebo vašich přátel.
 • Nejdůležitější věcí je neříkat nic o nikom jiném. Nezáleží na tom, jak nevinné se to může zdát, cokoliv, co řeknete o komkoliv jiném nebo o akci, může být použito k zatčení vašich přátel. To znamená, že půjdou do vězení a nebudou po další roky moci zachraňovat další zvířata a VY ZA TO BUDETE ZODPOVĚDNÍ.

Zpět na Obsah

This entry was posted in K dalšímu čtení and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
 • Archives