#51 Copak není pravda, že krávy neprodukují mléko (a slepice nesnáší vejce), pokud nejsou spokojené?

Aby kráva produkovala mléko, musí mít tele. Mléčné krávy jsou oplodňovány každý rok, aby se udržel stálý přísun mléka. Při přirozeném procesu by její tele pilo mléko (čímž by vymizela potřeba být dojena lidmi). Ale mimina mléčných krav jsou odebírána den dva po porodu, aby lidé mohli mít mléko určené pro teleta. Holčičky mohou být zabity okamžitě nebo chovány, aby se staly budoucími mléčnými kravami. Chlapci mohou být drženi po 16 týdnů v teletnících příliš malých, aby se vůbec otočili. Současná vysoká poptávka po mléčných produktech vyžaduje, aby krávy byly tlačeny za hranici svých přirozených možností, aby byly geneticky upravovány a krmeny růstovými hormony, aby produkovaly obrovská množství mléka. Dokonce i těch pár farmářů, kteří nechovají zvířata intenzivně, se musí jak zbavit telete (které by jinak vypilo mléko), tak nakonec poslat matku na jatka poté, co její produkce začne klesat.

Prostě to není pravda. Laktace je fyziologická odpověď, která následuje po porodu. Kráva se nedokáže vyhnout tvorbě mléka stejně jako se nedokáže vyhnout tvorbě moči. To samé platí i o slepicích a snášení; vaječný výstup je manipulován na vysokou úroveň selektivním šlechtěním, pečlivě kontrolovanými podmínkami, které simulují pokračující letní období, a pečlivě kontrolovanou stravou.

Abychom to vzali ještě dál, uvažte, že během posledních pěti desetiletí se podmínky pro nosnice stávají čím dál více nepřirozenými a stísněnými (viz otázka #49), přesto se vaječný výstup několikrát zvýšil. Slepice dál nesou, i pokud jsou vážně zraněné; prostě si nemůžou pomoci. –DG

VIZ TAKÉ: #49, #52, #55

Zpět na Zemědělství

This entry was posted in Práva zvířat FAQ. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives