COP21: Klimatičtí andělé uzavřeli pařížské ústředí společnosti Engie

climate angels

Global Justice Ecology Project

Včera bylo kvůli návštěvě australské aktivistické skupině, Climate Guardian Angels (Strážní andělé klimatu), na den uzavřeno pařížské ústředí společnosti Engie (dříve GDF Suez) poskytující veřejné energetické služby. Sedm žen oblečených do zdobených andělských kostýmů spolu s několika spojenci z Austrálie, Ameriky a dalších států sedělo a stálo před dveřmi dvou budov Engie v La Defense v Paříži, čímž znemožnili vstup komukoliv, kdo se chtěl do budov dostat.  Skupina chtěla připoutat pozornost k zapojení Engie do katastrofy s důlním požárem v roce 2014 ve Victorii v Austrálii.

Několik Andělů drželo transparenty s nápisy jako “Australské uhlí zabíjí” a “Změňte způsoby, ne jméno”. Engie si ve snaze distancovat se od předchozí historie společnosti jako plynového monopolu a od požáru dolu Hazelwood (který začal 9. února 2014 a hořel, dokud ho místní úřady “nezvládly” 10. března 2014) změnilo v dubnu 2015  jméno z  Gaz de France Suez (GDF Suez). “Vyšetřování požáru dolu Hazelwood (únor 2014), který zahalil komunitu v Latrobe Valley do toxických výparů a popelu, zjistilo, že ke smrtím a dalším nepříznivým zdravotním dopadům přispěl špatný management Engie,” uvedla Deborah Hart, spoluzakladatelka ClimActs, australské organizace sponzorující Strážné anděly klimatu. Dosud na následky činů Engie v souvislosti s požárem v Hazelwood zemřelo 11 lidí.

Engie je hlavním sponzorem 21. Konference stran Spojených národů. Podle Andělů “Engie utratilo 250 milionů dolarů na lobování u francouzské vlády, aby snížila emisní cíle, zatímco odmítá zaplatit 18 milionů dolarů, které dluží komunitě ve Victorii za úklid po důlním požáru”. Požární úřad ve Victorii společnosti předložil účet na tuto částku, která pokrývá výdaje na zvládnutí požáru (včetně koordinování 7000 dobrovolných hasičů). V červnu 2015 Engie oficiálně oznámila, že účet odmítají zaplatit s tím, že úsilí hasičů by mělo být poskytnuto zadarmo vzhledem k tomu, že společnost platí daně.

Po dvou a půl hodinách poklidného protestu a blokování vchodu klimatičtí andělé prohlásili: “Odmítnutí přijmout odpovědnost je korporátní nedbalostí a lhostejností v jejím nejcyničtější, nejsebestřednější a nejbezcitnější podobě. Budeme jim dále bránit v obvyklém chodu pokojnou přímou akcí.” Andělé a jejich spojenci se rozešli za skandování “Vrátíme se”.

 

This entry was posted in Zprávy z fronty and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives