COP21: 30 aktivistů Greenpeace na pařížském Vítězném oblouku

Greenpeace activists hold a banner reading "Mister Hollande, renew energy" at the top of the Arc de Triomphe during a protest on the Champs Elysees avenue in Paris, France, December 11, 2015 as part of the World Climate Change Conference 2015 (COP21). © Charles Platiau
Minimálně 80 aktivistů Greenpeace se sešlo u Vítězného klobouku v pařížské metropoli, aby donutili francouzskou vládu zrychlit přechod k obnovitelné energii. Zhruba 30 z nich vyšplhalo na oblouk, než zasáhla policie a došlo k “několika zatčením”.
Na oblouku vystavili žlutý banner s nápisem: “Pane Hollande, obnovte energii,” zatímco jeden z protestujících se s pomocí horolezeckého vybavení zavěsil mezi podpěry ve výšce zhruba 30 metrů.

Chodník okolo oblouku a několik ulic propojených s náměstím Charles de Gaulle bylo pokryto žlutou barvou, kterou Greenpeace zvolilo jako podpis své akce.

Doprava v oblasti byla rychle zastavena, k oblouku byla vyslána velká speciální jednotka, aby obnovila pořádek.

Podle francouzského rádia Europe 1 policie uvedla, že po akci na náměstí Charles de Gaulle bylo zatčeno “několik” lidí.

Greenpeace později vydalo prohlášení s vysvětlením symboliky své akce v srdci francouzské metropole.

Podle organizace se povedlo 30 jejím členům z Franice, Německa a Belgie vyšplhat na Vítězný oblouk, zatímco muž visící z budovy “symbolizoval budoucnost naší planety, která visí na vlásku“.

Dalších 50 aktivistů nakreslilo žluté slunce, s průměrem 300 metrů, okolo Vítězného oblouku a přiléhajících ulic,” dodává prohlášení.

Přechod k obnovitelné energii je jediným řešením v globálním boji proti klimatické změně, zdůraznilo Greenpeace.

Už v pátek doručil výkonný ředitel Greenpeace International, Kumi Naidoo, spolu s vedoucím Greenpeace France, Jean-François Julliardem, petici francouzské vládě.

Byla podepsána 101269 lidmi a vyzývala prezidenta Francois Hollanda, aby se zavázal k přechodu ke 100 % obnovitelných energií do roku 2050.

Obnovitelná energie pochází ze zdrojů, které jsou přirozeně doplnitelné a zahrnují sluneční svit, vítr, déšť, příliv a vlny.

This entry was posted in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives