COP21: Aktivisté z kampaní ZAD de Testet, Hambach a Stop Fennovoima založili tree-sit v Paříži

Ducky Slowcode / Earth First! Newswire

treesitparisssmallerBrzkého rána 3. prosince 2015 vylezli tři aktivisté ze tří rozdílných evropských  aktivistických skupin na strom v Parc Monceau, veřejném pařížském parku. Aktivisté zastupující německou skupinu bránící hambachský les, další zastupující finskou kampaň  Stop Fennovoima a francouzskou kampaň Tant Qu’il y Aura Des Boilles (Dokud budou močály) se spojili, aby zvýšili povědomí o svých jednotlivých kampaních a vyzvali vládní vůdce, aby zastavili vykořisťování a ničení přírodních oblastí kvůli elektřině a výstavbě. Tato akce probíhá v prvním týdnu 21. Konference stran Spojených národů (COP21), během které se světoví vůdci a korporátní sponzoři schází v Paříži, aby projednali především karbonové emise. Tisíce aktivistů se sjelo do Paříže, navzdory současnému výjimečnému stavu, aby vyjádřily zklamání z těchto oficiálních jednání, mnoho z nich je přesvědčeno, že jednání nepovede k žádné trvalé či účinné politice o globální klimatické změně. Aktivisté, kteří v tuto chvíli okupují Parc Monceau, chtějí, aby tato akce připoutala pozornost k nedostatku vývoje v zastavování environmentální destrukce pomocí zákonných prostředků, a žádají, aby lidé po celém světě podnikli ve svých vlastních komunitách akce na obranu životního prostředí a v opozici systémů kapitalismu, korupce a oprese.

Tato akce byla také provedena na památku Remiho Fraisse, jednadvacetiletého francouzského aktivisty, který byl v říjnu 2014 zabit granátem hozeným policií. Remi byl členem kampaně Tant Qu’il y Aura Des Boilles, (také zvané ZAD de Testet), kampaně mířené na zabránění stravbě masivní přehrady Sivens v jižní Francii. Pokud bude dokončena, zaplaví celých 100 akrů rozmanitých a ekologicky významných mokřadů. Remiho smrt zažehla řadu protestů a pobouření veřejnosti. Remiho smrt, tak jako početná tělesná zranění, které utrpělo několik členů hambachské okupace v Německu, slouží jako důkaz toho, že ti, kdo otevřeně mluví tváří v tvář ekocidě, čelí stále větším hrozbám a nebezpečí své odvaze. Aktivisté, kteří se snaží zastavit holoseč hambachského lesa a výstavbu hnědouhelných dolů společností RWE, měli zlomené prsty a zuby rukou policie, stejně jako došlo k několinásobným neospravedlněným zatčením a dalším formám represe.  Vedle toho se aktivistům spojených s kampaní usilující o zastavení stavby nového jaderného zařízení ve finském Pyhajoki stalo, že stromy byly poraženy ještě s lezci a jejich tábory přepadla ochranka s noži. Navrhované zařízení, vlastněné finskou společností Fennovoima, by bylo prvním nově postaveným jaderným zařízením od katastrofy v japonské Fukušimě v roce 2011.

Pouta mezi těmito kampaněmi na obranu životního prostředí jsou silná a zřejmá. Každý z těchto aktivistů vyzývá k zastavení vládních a korporátních tajných dohod a korupce, rozložení hierarchických struktur a k inspirování lidí po celém světě, aby podnikli akce na obranu svých komunit a ekosystémů.

 

Oficiální tisková zpráva akce:

Všechny životní formy jsou inteligentní

Lidé ze tří různých okupací po Evropě společně okupují strom v “parc Morceau” v symbolickém gestu proti ničení života, životních forem a životního prostoru na planetě.

Je mnoho míst k boji, ale všechny boje se týkají stejné bitvy. Hlavy vlád a korporací, které se právě účastní konference “COP21” a které tvrdí, že najdou řešení, jsou ve skutečnosti součástí problému.

Pro nás bitva pokračuje, nejen proti uhlíkovým emisím, znečištění a klimatické změně, ale i proti systému, ve kterém žijeme, systému, který je závislý na nerovnosti, zneužívání a vykořisťování. Jsme na tomto stromě na znamení toho, že změna je akutně nutná a že potřebujeme nové myšlenky a způsoby, jak žít společně v harmonii s přírodou a jeden s druhým.

Korupce je zdrojem znečištění a rasismu, který nás čím dál více obklopuje. Centralizované instituce tuto situaci navodily a nemohou být zdrojem změny, kterou hledáme. Tím mohou být jen kolektivní svědomí a transparentnost.

Žádáme všechny po celém světě, aby podnikli akce v solidaritě s tímto bojem.

Okupujte stromy!

Vezměte si zpět ulice!

Máme jen tuto jedinou planetu!

hambachforest.blogspot.de/

fennovoima.no.com

Tant qu’il y aura des bouilles

This entry was posted in Zprávy z fronty and tagged , , . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives