#45 I pokud rostliny necítí bolest, nezbavujete je života? Proč to nestačí na udělení morálního statutu rostlinám?

Filosofie PZ všeobecně zahrnuje jen vnímavé tvory. Rostliny jsou jen jednou z mnoha forem nevědomých živých tvorů. Abychom zůstali konzistentní, museli bychom po udělení morálního statutu rostlinám udělit stejný status veškerému životu. Můžete si myslet, že filosofie obsahující veškerý život by byla nejlepší, ale udělení morálního statutu všem živým bytostem by vedlo k docela nevěrohodným názorům.

Například starost o život by nás vedla k opozici vůči distribuci spermicidů, dokonce i v přelidněných zemích třetího světa. Moralita jakéhokoliv sexuálního styku by byla také zpochybněna, protože při každé souloži zahynou tisíce spermií. Také naprostá rozličnost životních forem vytváří těžkosti; byly například vzneseny argumenty, které ukazují, že některé počítačové programy – třeba počítačové viry – mohou být stejně dobře považovány za živé. Měli bychom jim udělit morální status?

I v případě rostlin se objevují otázky. Použití zabijáků plevele na zahradě by vyžadovalo obranu. A pokud je zabíjení rostlin špatné, proč by nebylo špatné i jejich poškození? Je zastřihnutí plotu špatné?

Výše uvedené problémy nejsou pokusem srážet snahy rozvinout etiku životního prostředí. Jednoduše ukazují, že udělení morálního statutu všem živým bytostem je plné těžkostí.

Nicméně někteří lidé opravdu tvrdí, že braní života by mělo být minimalizováno, kde je to možné; to ustanovuje určitý morální status pro život. Je zajímavé, že takový pohled, nepodkopává pohled PZ, ale naopak ho podporuje. Pokud vás zajímá proč, podívejte se na otázku #46. –AECW


VIZ TAKÉ: #46, #59

Zpět na Hmyz a rostliny

This entry was posted in Práva zvířat FAQ. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives