Skryté ‚svědomí‘ uhlobarona uzavřelo největší britský povrchový důl

převzato z Common Dreams

Aktivisté označující se jako „svědomí“ jednoho z nejpřednějších britských klimatických skeptiků v pondělí uzavřeli provoz povrchového dolu – největšího v zemi – který se nachází na pozemku, který patří nechvalně známému popírači klimatických změn a aristokratovi, konzervativnímu vikomtovi Mattu Ridleymu.

Počínaje úsvitem „slezli čtyři protestující do hlubin dolu Shotton, který provozuje společnost Banks Mining, připoutali se k pětisettunovému uhelnému rypadlu a mávali bannerem se sloganem „Ukončete uhlí“, zatímco druhá zhruba osmičlenná skupina zablokovala hlavní vchod tím, že se lehli před bránu a připoutali se k sobě pomocí drenážních trubek,“ uvádí Guardian. Uhelný důl Shotton se nachází u města Newcastle na severovýchodě Británie.

Skupina, která si navlékla masky tváře Matta Ridleyho, před akcí zveřejnila tento dopis:

Drahý Matte, je čas, abys konečně přiznal barvu ohledně svého popírání klimatu poháněného fosilními palivy a svých uhelných miliónů. Uhlí je červenou linií pro planetu a klimatický skepticismus už nemůže být tvým obchodním modelem. Proto, jako tvoje Svědomí, jsme to vzali do svých rukou a uzavíráme tvůj důl. Doufáme, že to pochopíš. S pozdravem, Tvé Svědomí.

Zaměstnanci byli údajně posláni domů a náklaďáky, které se objevily u bran, byly poslány pryč. Minimálně pět protestujících bylo zatčeno.

Aktivisté požadují konec povrchového dolování v Británii a uzavření uhelných elektráren do roku 2023, aby se zabránilo katastrofické změně klimatu.

„Pryč jsou časy, kdy z dolování těžily miliony,“ řekla Ellen Gibson, jedna z aktivistů připoutaných k přední bráně, „teď povrchové doly plní kapsy milionářů, jako je klimatický skeptik Lord Ridley, zatímco ničí krajinu a vaří planetu.“ Odhaduje se, že 10 % nativního uhlí spáleného v Británii pochází z Ridleyho rodového majetku. Je také členem vlivné Komise vědy a technologie Sněmovny Lordů a pravidelným sloupkařem v novinách The Times.

„Musíme udržet 80 % všech známých fosilních paliv v zemi, pokud chceme zabránit katastrofické změně klimatu, a uhlí je tím nejšpinavějším palivem ze všech,“ dodala Gibson. Protestující doufají, že zažehnou vlnu podobných občanských neposlušností před nadcházejícími klimatickými rozhovory Spojených národů, které započnou na konci příštího měsíce, a zapojí se do přímých akcí Klimatických her, které se uskuteční v Paříži během mezinárodního summitu.

 

 

This entry was posted in Zprávy z fronty. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives