Začínáme – Příručka pro přímou akci

Pokud chcete vykonat přímou akci, je hromada věcí, o kterých se musíte rozhodnout, a hromada věcí, které musíte mít na paměti. První věc, kterou byste si měli zodpovědět, je, zda chcete provádět legální abovegroundové akce (jako třeba protesty), nebo nelegální undergroundové akce (jako třeba osvobozování a ekonomické sabotáže). Měli byste se soustředit primárně, pokud ne úplně, na abovegroundový aktivismus, nebo na undergroundové přímé akce, ale ne na obojí. Pokud se značně zapojíte do abovegroundového aktivismu, přitáhnete k sobě pozornost úřadů a ztížíte si vykonávání undergroundových přímých akcí. Pokud jste momentálně zapojeni v abovegroundovém aktivismu a chcete přejít na undergroundové přímé akce, nepřestávejte se náhle účastnit abovegroundového aktivismu. Pomalu se stáhněte, abyste snížili podezření, a dejte si chvilku oraz, než se pustíte do undergroundové přímé akce.

Pokud se chcete zapojit do abovegroundových aktivit, můžete se přidat k některé z existujících skupin nebo si založit vlastní. Pokud se chcete zapojit do undergroundových přímých akcí, budete si pravděpodobně muset založit vlastní buňku. Pokud víte o již existující buňce, má velmi slabé zabezpečení a bude velice pravděpodobně odhalena a infiltrována úřady. Tím, že si založíte vlastní buňku, zajistíte, že zůstane utajená a že v ní budou zapojení jen lidé, kterým úplně věříte. Undergroundové buňky obvykle sestávají z dvou až pěti lidí, ale některé složitější akce jako třeba přepady laboratoří vyžadují více lidí a jiné, jednodušší akce si vystačí s osamělými vlky. Než začnete, měli byste si přečíst tuto příručku celou a provést dodatečný průzkum, pokud budete mít pocit, že je to nutné.

Mnoho kapitol této příručky cílí především na aktivisty, kteří si zvolí undergroundové přímé akce, ale některé oddíly mohou být užitečné i pro ty zapojené v abovegroundovém aktivismu.

Zpět na Obsah

This entry was posted in K dalšímu čtení and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives