Taktiky a strategie – Příručka pro přímou akci

  • Jasně se rozhodněte, čeho chcete svojí akcí dosáhnout, před tím, než začnete pilovat detaily. Nepouštějte se do přímé akce jen proto, abyste provedli přímou akci. Proveďte svojí přímou akci co nejefektivněji. Počítejte s náklady na vybavení, rizikem polapení a s tím, jak velký trest můžete v takovém případě dostat. Například, nepouštějte se do žhářství, pokud můžete udělat stejnou škodu i bez ohně. Žhářství znamená intenzivnější vyšetřování, vyšší riziko chycení, potenciálně vyšší pokutu a potenciálně vyšší trest odnětí svobody. Neplýtvejte zdroji a nepodstupujte zbytečné riziko.
  • Ujistěte se, že výhody převáží náklady a rizika. Pokud podpálíte loveckou chatu, riskujete zabití hmyzu, hlodavců a zvířecích společníků v chatě a dokonce podpálení jejího okolí. Pokud uděláte něco, za co vás pravděpodobně chytí, můžete jít do vězení a nebudete schopni pomoci tolika zvířatům v budoucnosti. Pokud budete svůj čas, peníze a/nebo zdroje využívat špatně, zachráníte méně zvířat.
  • Zvažte, jaký efekt bude akce mít na hnutí. Získá podporu veřejnosti, nebo ji naopak ztratí? Záleží na tom? Budou se úřady a průmysl mstít, nebo se vzdají?
  • Vybírejte si cíle strategicky. Pokud zalepíte zámky restaurace McDonalds, ale neobjeví se žádné následné akce proti McDonalds, ať už provedené vaší nebo jinou buňkou, nebude mít vaše akce zdaleka takový dopad jako útok na cíl, který již je pod palbou osvobozovací kampaně. Společnosti se nebudou zabývat ojedinělými akcemi, ale mohou zavřít, pokud budou cílem agresivní a neustávající kampaně založené na různých taktikách, včetně abovegroundových protestů a undergroundových přímých akcí.
  • Pokud venku zůstanete přes noc, neubytovávejte se v hotelu. Ubytujte se v kempu, kde není mnoho lidí.
  • Akce provádějte v noci (nejlépe mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní), abyste vyhnuli svědkům, kteří by mohli zavolat policii nebo vás identifikovat.
  • Pokud možno, provádějte svoje akce za bouřných nocí. Díky tomu nebudete slyšet ani vidět a venku bude méně potenciálních svědků. Pokud bouřná noc není možností, proveďte akci v noci, kdy bude zataženo nebo nov, kdy budete méně viditelní, nebo ji můžete, pokud akci budete provádět venku, provést za úplňku, kdy nebudete potřebovat baterky.
  • Pokud se ubytujete v hotelu (což nedoporučujeme) nebo provádíte akci blízko svého domova, odejděte večer před akcí. Vypadalo by podezřele, pokud byste odcházeli pozdě v noci, kdy bude akce provedena. To je obzvlášť důležité, pokud žijete v bytě nebo v blízkosti budov s bezpečnostními kamerami.
  • Pokud se vrátíte domů hned po akci, spíše než abyste počkali do rána, nezapínejte ani nepoužívejte telefon nebo počítač, když se dostanete domů. Zapnout je uprostřed noci po provedení akce vzbudí podezření.
  • Akce provádějte s časovým rozestupem. Policie bude místní aktivisty po akci sledovat a všimne si, kdo je venku v noc další akce, pokud bude následovat krátce po té předchozí. Je známo, že policie sleduje určité aktivisty i měsíce v kuse a na velké vzdálenosti.
  • Zvažte použití falešné SPZ. Není to legální, takže tuhle taktiku používejte s extrémní opatrností. Pokud vás zastaví policie a projedou si vaši SPZ, ukáže se jim model vozidla. Barva není problém, protože vozidlo může být přebarveno. Pokud máte vozidlo, které vypadá nově a je to současný model, můžete použít list papíru, který na auta dávají prodejci místo SPZ. Myslete ale na to, že policista si může všimnout, že na tachometru máte dost kilometrů, což je podezřelé, pokud ještě nemáte pravou SPZ. Odhalit vás může, i pokud bude vyžadovat doklad o pojištění.
  • Určete si vůdce pro případ, že bude potřeba udělat bleskové rozhodnutí. Například, co uděláte, když vás uvidí policie? Budete se bránit, nebo utečete? Zůstanete po hromadě, nebo se rozptýlíte? Vůdčí role by měla přijít ke slovu jen v případě nouzových situací.
  • Pokud váš plán zahrnuje rozdělení skupiny, určete vůdce každé z menších skupin. Nezapomeňte určit jednoho z těchto vůdců jako vůdce celé velké skupiny. Vůdce velké skupiny by měl být i vůdcem jedné z menších, abyste se vyhnuli zmatkům, kdo je kdy vůdce.
  • Pokud váš plán zahrnuje rozdělní skupiny, pracujte ve skupinkách po dvou nebo více, abyste si mohli krýt záda, snížili riziko ztracení se a abyste byli s někým, pokud něco nevyjde a budete muset utíkat před policií nebo se ztratíte.
  • Nepoužívejte víc lidí, než je nutné, ale nevynechávejte důležité role jako třeba hlídky. Lidi navíc znamenají větší riziko chycení, větší riziko rozdělení během akce, více riskujících lidí a větší riziko infiltrátorů a zrádců. Pokud možno, jsou ideální akce osamělých vlků, protože ztěžují úřadům vyšetřování, kdo je zodpovědný. Pokud podceníte bezpečnost, stejně vás chytí, takže si nemyslete, že jste neporazitelní jen proto, že pracujete sami nebo v malé skupině důvěryhodných lidí.
  • Obzvláště důležité je zapojit co nejmenší počet lidí do akcí s vysokým rizikem chycení nebo vysokými potencionálními tresty jako třeba žhářství. Pokud je to nutné, naplánujte akci s několika (vysoce důvěryhodnými) lidmi, ale samotnou akci nechte vykonat jen jednoho nebo dva. Nevynechávejte žádné důležité role, ale použijte jen tolik lidí, kolik je nutné.
  • Kromě lidí, kteří přímo vykonají akci, některé z rolí, které může být nutné obsadit, mohou zahrnovat někoho s nouzovým telefonním číslem, někoho, kdo bude hlídat radiové kanály místní policie, řidiče, navigátory, fotografy nebo kameramany, někoho, kdo rozptýlí policii nebo stráž a někoho, kdo pomůže aktivistům, pokud budou zatčeni. Někteří aktivisté mohou být schopni vykonat více rolí zároveň.
  • Řidiče, kteří nejsou zapojeni do akce, používejte jen, pokud je to nezbytně nutné. Nechcete muset čekat na vyzvednutí, pokud se něco stane a budete muset odejít dřív.
  • Postupujte jako skupina. Pokud jste odborníci na přepady laboratoří, když nabíráte nového člena, nenuťte ho hned do přepadu laboratoře. Proveďte s ním nejdřív něco snadného a s nízkým rizikem. Nezapomínejte, že jste jednou taky byli nezkušení.
  • Respektujte své kolegy. Pokud chce někdo jen osvobozovat, malovat a lepit zámky, ale chce se vyhnout žhářství kvůli vyšším trestům, respektujte to. Děláte nekonečně víc než většina lidí a všichni jste hrdinové. V mnoha případech je i taktické vyhnout se žhářství pro případ, že vás chytí a uvězní, čímž vám zabrání pokračovat v aktivismu.
  • Osvobozování z kožešinových farem by mělo probíhat od června do září. Dřív mohou být zvířata příliš mladá a zemřou. Později může být už příliš pozdě na záchranu.
  • Pokud vypouštíte zvířata do přírody, proveďte včas průzkum, zda daný druh dokáže přežít v oblasti, kam je vypouštíte.
  • Pokud osvobozujete zvířata, která nemohou být vypuštěna do přírody, budete možná potřebovat dva týmy. První tým dostane zvířata z budovy, druhý tým přijede s auty. První tým může jít zpátky a zničit vybavení nebo odjet s druhým týmem. Druhý tým musí okamžitě odjet, aby se zajistilo, že se zvířata dostanou pryč.
  • Pokud osvobozujete zvířata, která nemohou být vypuštěna do přírody (kvůli svému druhu a místu nebo experimentálním implantátům), zařiďte jim nové domovy nebo místo v azylu předtím, než se pustíte do akce.
  • Pokud osvobozujete zvířata, která budu potřebovat veterinární péči, zajistěte si veterináře, který se o ně postará, předtím, než se pustíte akce.
  • Majitelé nových domovů nebo azylu a veterinář by měli být velice důvěryhodní lidé, kteří podporují přímou akci, ale nejsou zapojeni v ní ani jiných nelegálních aktivitách. Neříkejte jim žádné zbytečné detaily o akci. Neříkejte jim, kterou specifickou laboratoř nebo farmu přepadnete, s kým tam budete nebo kdy přepad provedete. Řekněte jim jen, jaký druh zvířat bude osvobozen, kolik zvířat bude osvobozeno, jejich věk, informace o experimentálních implantátech, kdy dorazí a další informace relevantní k péči o ně. Tito lidé se musí podrobit striktní bezpečnostní kultuře stejně tak jako aktivisté. Pokud to neudělají, zajistí aktivistům vězení a zvířatům smrt.
  • Pokud přepadnete kožešinovou farmu, která je obehnaná plotem, a nejste schopni dostat zvířata za plot, vytvořte tolik otvorů, kolik je možno, a otevřete vrata, abyste umožnili útěk, co největšímu počtu.
  • Pokud přepadnete kožešinovou farmu a nejste schopni vypustit některá ze zvířat, uděláte hodně, pokud zničíte chovné karty. To bude farmu stát mnoho peněz a může to i způsobit, že zavřou. Pokud jste schopni vypustit jen některá zvířata, ale ne všechna, vypusťte co největší množství chovných zvířat. Zvířata, která nejste schopni vypustit, můžete pokrýt netoxickou barvou. Zabijí je i tak, ale farmář přijde o peníze.
  • Laboratorní přepady jsou jednou z nejnebezpečnějších a nejsložitějších akcí, které můžete provést. Nepouštějte se do nich, dokud nemáte dost zkušeností s přímou akcí. Nejdůležitější částí laboratorního přepadu je vytvoření co nejbezpečnějšího plánu, což znamená, že strávíte hromadu času průzkumem zabezpečení laboratoře, plánů budov a dalších užitečných informací a další hromadu času strávíte procházením a úpravami plánu.
  • Než se pustíte do přepadu laboratoře, přečtěte si tohle.
  • Pokud přepadnete laboratoř, udělejte co nejvíc škody. Zabavením nebo zničením dat a zničením vybavení přijde laboratoř o spoustu peněz. Dejte pozor, abyste omylem nezničili výzkum, který se netýká testů na zvířatech, nebo majetek vědců, kteří nejsou zapojeni v testování na zvířatech.
  • Pokud přepadnete laboratoř, měli byste mít na mysli (z Animal Liberation Primer):
    1. Znalost budovy včetně veškerého zabezpečení, východů, schodišť, dveří a samozřejmě umístění laboratoře
    2. Znalost počtu a druhů zvířat a jejich fyzickou kondici v závislosti na experimentech, kterým jsou podrobována.
    3. Způsoby, jak obejít zámky a dveře (př. paklíče, vrtačka, páčidla, perlíky apod.)
    4. Způsob, jak obejít bezpečnostní systém a stráže, pokud jsou.
    5. Hlídky s vysílačkami a nejlépe i policejním skenerem ke sledování policejní aktivity.
    6. Krabice nebo přepravky pro bezpečný převoz zvířat.
    7. Spolehlivá vozidla pro převoz zvířat.
    8. Důvěryhodný a schopný veterinář, který zvířata prohlédne a ošetří po jejich osvobození.
    9. Bezpečné, starostlivé a obětavé domovy pro všechna zvířata.
    10. Geniální plán, jak všechno provést.
  • Pokud budete nechávat vzkaz, napište ho na cihly, dřevo nebo kov. Sklo se snadno čistí.
  • Pokud budete nechávat vzkaz, ujistěte se, že ho správně vyhláskujete a že bude gramaticky správně. Pokud je to nutné, použijte slovník. Ujistěte se, že budete mít dost místa.
  • Přebytečnou barvu můžete vylít na podlahu nebo před dveře.
  • Ujistěte se, že se žádná barva nedostane na vaše oblečení nebo boty.
  • Pokud použijete barvu ve spreji, nasaďte na ni pistolovou rukojeť, abyste se ujistili, že barva bude stříkat směrem k cíli a ne na vás.
  • Barevné bomby můžete vyrobit naplněním vánočních ozdob nebo balonků barvou.
  • Stříkací pistole naplněné barvou můžete použít místo barevných bomb. Abyste zabránili kapání barvy po použití, přineste si platový pytel a gumičku.
  • Pokud budete lepit zámky, přidejte kousky spon na papír pro větší efektivnost. Ujistěte se, že zalepíte všechny zámky cílové budovy nebo vozidla. Použijte tubu se špičkou.
  • Pokud budete ničit okna, potřít je leptavou tekutinou (kyselinou fluorovodíkovou) je mnohem tišší než jejich rozbití. Tekutinu koupíte v hobby obchodech. Také můžete smíchat bifluroid amonný s kyselinou sírovou. Tato směs rozleptá sklo, jakmile se dostane do kontaktu s vodou, třeba při mytí oken.
  • Pokud musíte okna rozbít, můžete použít prak nebo vzduchovku, pokud je sklo příliš tlusté na rozbití hozeným kamenem.
  • Pokud budete ničit pneumatiky, probodněte je z boku. To zabrání jejich opravě.
  • Pokud budete dělat více věcí, udělejte tu nejhlasitější jako poslední (rozbití okna a ničení pneumatik), pak utečte.
  • Vozidla mohou být poškozena a zničena jejich přetřením, pokrytím ředidlem nebo brzdovou kapalinou, zalepením zámků, zničením pneumatik, rozbitím oken, pokrytím oken leptavou tekutinou, vložením písku nebo oleje do benzínové nádrže, vložením písku do olejové nádrže, přeřezáním pásů/drátů/hadic a firebombingem.
  • Pokud budete nechávat vzkaz, zničte všechna okna leptavou tekutinou nebo použijte ředidlo, přineste si plastový pytel na použité štětce a plechovky.
  • Než se pustíte do žhářství, firebombingu nebo bombingu, projděte si cílovou budovu nebo vozidlo, abyste se ujistili, že v nich nejsou žádná nelidská zvířata nebo necíloví lidé.
  • Neberte s sebou nástroje, které mohou být považovány za zbraně, pokud to není nezbytně nutné, vyhnete se tak obvinění z „ozbrojeného přepadu“. Vzduchovku nebo prak použijte jen v případě, že sklo je příliš silné na rozbití cihlou. Molotovův koktejl použijte jen v případě, kdy petrolej nebude tak efektivní. Na zpomalení pronásledovatelů použijte vzduchovku jen v případě, že jste v chodbě nebo někde, kde to bude efektivní.

Zpět na Obsah

This entry was posted in K dalšímu čtení and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives