- Než vůbec začnete akci plánovat, ujistěte se, že bude o vše postaráno pro případ, že vás zavřou. Pokud máte vy nebo vaši kolegové zvířecí společníky nebo malé děti, ujistěte se, že se o ně někdo pro případ vašeho zavření postará. Neznamená to oznámit někomu, že budete provádět přímou akci, a neznamená to plánovat dopředu. Znamená to vybrat si několik lidí, s kterými budete mluvit, pokud vás zavřou. Mělo by jít o lidi, kteří nejsou zapojeni v přímé akci, nehrozí jim samotným vězení a pokud možno, nejsou nijak zvlášť zapojeni v Osvobozovacím hnutí. Tito lidé by měli mít klíče k vašemu domu nebo vědět, kde je schovaný. Měli by mít seznam lidí, které bude potřeba kontaktovat, včetně vaší rodiny a přátel, zaměstnavatele, právníka a někoho, kdo zaplatí kauci. Tato osoba by měla vědět, na jakých místech doma a v autě ukládáte počítače, mobily a další elektronická zařízení, stejně jako militantní literaturu, zbraně a další usvědčující důkazy, aby je mohli odstranit dřív, než přijde policie. Připravte si několik lidí, kteří budou schopni provést tyto činnosti, pro případ, že nebudete moci některé sehnat. Zapamatujte si jejich telefonní čísla. Zvolte si heslo nebo frázi, kterou použijete pro případ, kdy budou muset jít do vašeho domu a odstranit věci, nebo se ujistěte, že vědí, že to musí udělat, pokud vás zavřou. Pokud budete volat z policejní stanice, nechcete, aby vás policie slyšela, jak jim říkáte, aby z vašeho domu odstranili usvědčující materiál.
- Pokud si vy nebo vaši kolegové nemůžete dovolit kauci nebo právníka, dohodněte se předem, kdo to zaplatí, pokud vás zavřou.
- Veškeré plánování provádějte osobně. Nemluvte o přímé akci doma nebo v autě nebo jejich blízkosti. Nemějte u sebe mobily ani jiná elektronická zařízení. Ujistěte se, že nikdo jiný nemá telefon nebo jiné elektronické zařízení. Buďte venku v přírodě daleko od všeho vyrobeného lidmi.
- Jedno místo nikdy nepoužívejte podruhé. Pokud budete pokaždé na stejném místě a úřady vás budou podezírat, mohou na dané místo vložit zařízení (příliš malé a skryté, abyste ho našli), které bude zaznamenávat, co říkáte. Nedovolte jim, aby zjistili, kde se bude scházet a plánovat, i pokud by to mělo být daleko z města a od domova. Je lepší být přehnaně opatrný než uvězněný.
- Všichni přímo zapojení do akce by měli být přítomni na každé schůzi. Lidé, kteří nejsou přímo zapojeni, včetně nových domácích a veterinářů, by neměli být přítomni.
- Všichni zapojení by si měli být vědomi všech možných rizik, včetně rizika infiltrátorů a zrádců, a měli by být ochotni tato rizika nést. Všichni by měli vědět co dělat, aby se rizika minimalizovala a všichni by se měli domluvit na politice bezpečnosti buňky. Dejte si na čas, abyste se ujistili, že všichni chápou důležitost bezpečnostní kultury.
- Plánování věnujte hodně času. Pokud svou první akci provedete až za několik měsíců po vytvoření buňky, nevadí. Dejte si na čas s přípravou a vytvořte co nejlepší plán.
- Vytvořte co nejvíc neprůstřelný a bezpečný plán, ale nemyslete si, že je dokonalý. Vždy existuje určité riziko, že vás chytí.
- Plán by měl zahrnovat vše od setkání před akcí až po cestu domů po akci. Plán by měl zahrnovat vše, co je probráno v této příručce, a cokoliv, co je nutné, abyste byli v bezpečí a efektivní.
- Při formulování a dokončování vašeho plánu popřemýšlejte, jak můžete porazit systém. Může to být něco úplně jasného a snadného jako zakrýt se lyžařskou maskou, abyste se vyhnuli bezpečnostním kamerám, nebo to může být něco složitějšího jako vyřazení bezpečnostních kamer a alarmů před akcí.
- Zkuste přemýšlet jako vrazi, policie a agenti. Vciťte se do jejich role. Vrazi chtějí uchovat svojí identitu a místo v tajnosti, aby se zbavili pozornosti. Policie a agenti budou používat různé metody, aby vás dostali, i pokud mají důkaz jen o legálním aktivismu.
- Přečtěte si tento záznam o přímé akci, abyste měli představu, jaké přímé akci doopravdy jsou. Ujistěte se, že si to přečtou všichni, kdo půjdou s vámi. Věnujte velkou pozornost každému detailu.
- Podívejte se na videa přímých akcí (zadejte ALF do YouTube), abyste viděli, jak to doopravdy vypadá. Mnohá videa sestávají především z akčních záznamů vloupání se do budov a rozbíjení věcí. Většina přímých akcí, obzvlášť složitých osvobození, nejsou tak intenzivní, ale vyžadují stejné množství plánování a bezpečnosti. Toto video ukazuje, jak to vypadá při osvobozování kožešinové farmy. Toto video ukazuje, jak vypadá osvobozování laboratoře. Toto video obsahuje velké množství akčních záznamů.
- Určete, jakou roli bude každý mít, a určete, zda se rozdělíte do menších skupin nebo dvojic během akce.
- Určete, jaké nové schopnosti budete potřebovat, jako třeba otevírání zámků, používání páčidla nebo kleští, parkour a cokoliv dalšího, co může být potřeba. Důležitou dovednost by měli vždy umět alespoň dva lidé v buňce pro případ, že někdo nebude dostupný pro určitou akci. To zabrání přílišnému tlaku na jednu osobu a zajistí rovnováhu zodpovědnosti.
- Získejte a studujte silniční mapy, fotografie a satelitní záznamy svého cíle a jeho okolí. Dobrým zdrojem je Google Earth. Pokud budete přepadávat laboratoř, pokuste se získat její plány. Buďte opatrní, abyste nezanechali žádné důkazy o získání informací. Používejte veřejný počítač z dohledu bezpečnostních kamer a klávesnici a myš po skončení setřete, abyste odstranili otisky, nebo pokud používáte vlastní počítač, používejte Tor a bezpečný operační systém jako Ubuntu. Všechna průzkumná data před akcí smažte pro případ, že bude váš dům nebo auto prohledáno, a protože vytištěné stránky obsahují sériové číslo tiskárny.
- Zjistěte pracovní dobu svého cíle a ujistěte se, že tam během akce nikdo nebude. Pamatujte na to, že se tam mimo pracovní dobu mohou vyskytovat uklízečky nebo stráže. O kožešinových farmách se ví, že je v noci hlídají lidé se psy, obzvlášť během sezóny, kdy jsou zvířata zabíjena.
- Během akce nikdy nepoužívejte pravá jména. Určete každému krycí jméno pro použití během akce. Mohou to být normální lidská jména, jiná jména, písmena nebo čísla. Nová jména by měla být volena před každou akcí. Ujistěte se, že si všichni pamatují svoje nové jméno i jména ostatních.
- Krycí jména se hodí i pro průzkumné mise v utajení. Nová jména by měla být rozdělena před každou průzkumnou misí a před každou akcí.
- Pokud vaše akce zahrnuje hodně lidí a je těžké si zapamatovat krycí jména a rozeznat lidi, můžete každému přilepit číslo na tričko, zepředu i zezadu. Ujistěte se, že si všichni pamatují svoje číslo a že papíry nespadnou. Papírky i lepicí pásky po akci spalte hned, jak to bude možné.
- Ujistěte se, že všichni vědí, jaké radiové kanály se budou používat.
- Ujistěte se, že všichni vědí, jaká hesla se budou používat.
- Zvažte, zda zařídíte nouzové telefonní číslo s velmi důvěryhodnou osobou pro případ, že se něco stane. Měl by to být někdo, kdo není zapojen do akce, ale může vás vyzvednout při útěku, pokud se ztratíte, nebo pokud se stane něco jiného. Telefon by měl být nastaven na čekající hovor, aby se aktivisté vždy dovolali, a měl by to být spíše mobil než pevná linka. Tato osoba by měla být daleko od místa akce. Vy nebo někdo z vaší buňky a osoba s nouzovým telefon byste měli mít velké detailní silniční mapy pro případ, že budete potřebovat vyzvednout nebo se ztratíte. Pokud musíte zavolat nouzové číslo, předpokládejte, že vás úřady odposlouchávají. Neříkejte nic spojeného s akcí. Řekněte jen to, co je nutné, jako, že potřebujete vyzvednout a kde jste. Ujistěte se, že osoba s nouzovým telefonem ví, že se nemá ptát na zbytečné otázky.
- Protože byste si na akce nikdy neměli brát mobily, pokud budete potřebovat zavolat nouzové číslo, musíte to udělat z budky. I pokud váš plán nezahrnuje rozdělení skupiny, každý v buňce by měl znát nouzové číslo nebo ho mít napsané v dobře uzavřené kapse a mít drobné na telefon pro případ, že se budete muset rozdělit nebo se někdo ztratí. Nikdy nepoužívejte stejný telefon dvakrát, dejte pozor na bezpečnostní kamery a svědky a pokuste se nenechat pot nebo otisky na telefonu.
- Včas se dohodněte, kdo vezme jaké vybavení.
- Určete, jak dlouho bude každá část akce trvat, kdy zamířit ke stanovišti a kdy tam dorazit. Pokuste se být co nejpřesnější. To je obzvlášť důležité, pokud váš plán zahrnuje rozdělení skupiny nebo pokud řidič nebude zapojený do akce a jen vás vyzvedne.
- Připravte si krycí příběh pro případ, že vás zastaví policie na cestě tam nebo zpět, nebo budete zastaveni policistou nebo kýmkoliv jiným blízko místa akce.
- Připravte si záložní plány pro případ, že se něco stane. Zanecháte misi? Změníte taktiku? Změníte cíl?
- Záložní plány by měly být stejně detailní, bezpečné a promyšlené jako primární plán.
- Určete, jak bude přesun na záložní plán proveden, jaké okolnosti mohou vyžadovat takové rozhodnutí a jak se o rozhodnutí dozvědí všichni, pokud budete rozdělení. Během přímé akce není čas na demokracii. Pokud vůdce řekne, že se přesunete k záložnímu plánu, jeho rozhodnutí by nemělo být zpochybněno.
- Určete, kde se setkáte, pokud budete donuceni se rozdělit nebo rozptýlit. Mělo by jít o místo dost daleko od místa akce, alespoň dva kilometry.
- Najděte si několik únikových cest a alternativních míst setkání pro případ, že se něco stane.
- Každé únikové cestě a místu setkání přiřaďte číslo, aby v případě rozptylu stačilo zakřičet číslo a vaši kolegové věděli, kam zamířit. Aby se zabránilo zmatkům, místo by měl vybírat vůdce.
- Před finalizováním plánů je výhodné prozkoumat místo akce. Pokud jste to ještě neudělali, můžete během průzkumu najít únikové cesty a místa setkání.
- Po průzkumu dolaďte svůj plán a projděte si ho mnohokrát se svou buňkou a ujistěte se, že všichni přesně věcí, co mají dělat. Konečný plán udělejte velmi detailní. Nesepisujte ani ho nijak nezaznamenávejte.
- Ujistěte se, že s plánem a svojí rolí všichni souhlasí (udělejte případné změny) a že znají všechny detaily, včetně toho, kdo vezme jaké vybavení. Stačí, aby jediná osoba udělala malou chybu, a akce se nepovede a dost možná celá vaše buňka skončí ve vězení.
- Pokud cokoliv nedopadne nebo získáte nové informace, které se bijí s vaším plánem, odložte nebo zrušte akci. Neriskujte zatčení.
- Netlačte na lidi (ať už jsou členem vaší buňky nebo osvobozeneckého hnutí), aby se zúčastnili akce, pokud jsou unavení, nemocní nebo vystresovaní. Neriskujte svou svobodu a bezpečnost. Dočasná přestávka od přímé akce prospěje vám i vašim kolegům, uklidníte se a vyčistíte si hlavy. Mezery mezi přímými akcemi sníží riziko vašeho dopadení.
- Pokud se někdo cítí nepřipraven nebo nejistý, nebo pokud něco nesedí, postarejte se o to, i pokud to znamená odložení nebo zrušení akce.
- Pokud je někdo ve vaší buňce nemocný, zraněný nebo se z nemoci či zranění dostává, nebo je jen unavený nebo nesoustředěný, nebo by mohl jiným způsobem ztěžovat akci, odvolejte ji. Nestojí za to. Ano, můžete zachránit zvířata, ale pokud to zkazíte a chytí vás, nebudete moci zachránit tolik zvířat v budoucnu. Zbytečně neriskujte.
- Pokud je nutné akci nebo průzkum odvolat na poslední chvíli, můžete se ocitnout v situaci, kdy nebudete moci o akci mluvit (například budete v autě). Rozhodněte se před akcí nebo průzkumem, co řeknete, abyste mohli svým kolegům sdělit, že akce bude zrušena a musíte to otočit. Pokud jste řidič, nechcete, aby se vás ostatní ptali, proč se otáčíte. Pokud nejste řidič, potřebujete nenápadný způsob, jak upozornit řidiče. Pokud jste v blízkosti budovy nebo vozidla, potřebujete nenápadný způsob, jak upozornit všechny.
- Pokud plán nedopadne nebo je akce odvolána nebo nejde podle plánu, nezasekněte se na tom a nezlobte se na toho, kdo si myslíte je zodpovědný. Undergroundoví aktivisté říkají, že většina plánovaných přímých akcí se nikdy neuskuteční, protože se něco stane. Nenechte se odradit. Jednoduše svůj plán upravte nebo připravte nový.
Zpět na Obsah