Bezpečnostní kultura – Příručka pro přímou akci

  • Považujte bezpečnost za prioritu číslo jedna. Nedodržování přísné bezpečnostní kultury znamená roky ve vězení bez pomáhání zvířatům.
  • VEŠKERÉ PLÁNOVÁNÍ PROVÁDĚJTE OSOBNĚ. NEMLUVTE O PŘÍMÉ AKCI DOMA NEBO V AUTĚ NEBO JEJICH BLÍZKOSTI. NEMĚJTE U SEBE MOBILY ANI JINÁ ELEKTRONICKÁ ZAŘÍZENÍ. UJISTĚTE SE, ŽE NIKDO JINÝ NEMÁ TELEFON NEBO JINÉ ELEKTRONICKÉ ZAŘÍZENÍ. BUĎTE VENKU V PŘÍRODĚ DALEKO OD VŠEHO VYROBENÉHO LIDMI.
  • Nepředpokládejte, že vás úřady nesledují. Pokud jste aktivista, nebo i jen vegan, je pravděpodobné, že vás již sledují.
  • Pokud musíte probrat přímou akci na veřejnosti, zůstaňte venku a pohybujte se, aby bylo obtížnější vás sledovat. Nemluvte o přímé akci, pokud máte u sebe jakékoliv elektronické zařízení. Pokud musíte projít kolem domova nebo svého auta, nemluvte o přímé akci, dokud nebude dost daleko.
  • Za žádných okolností nikdy nemluvte o přímé akci v budově nebo autě. Úřady mají způsoby, jak odposlouchávat rozhovory aktivistů v domech a vozidlech. Šeptání a hlasitá hudba na pozadí nejsou dostačující. Nespoléhejte se na detektory nebo blokátory frekvencí, protože ne vždy dokážou zachytit vysokofrekvenční štěnice, mikrofony nebo lasery.
  • Nikdy nemluvte o přímé akci skrz email, komunikátory, telefon nebo jiné elektronické prostředky. Úřady hackují konverzace aktivistů a aktivisté již byli tímto způsobem zadrženi. Úřady mohou vysledovat emaily, komunikátory, fóra a další online aktivity k počítači a poskytovateli připojení, i pokud použijete falešné účty a emailové adresy. Šifrování a proxy servery nejsou vždy dostatečnou obranou.
  • Nemluvte o přímé akci skrz poštu. Úřady poštu otevírají. Tím spíše, pokud vědí, že jste vegan a/nebo aktivista.
  • Používání kódů a/nebo šifrování není dostatečné. Někteří aktivisté byli odsouzeni z části za to, že na svém telefonu měli zprávu „Může to trvat, včely bzučí“, která naznačovala, že blízko místa akce se pohybovala policie. Úřady rozluští váš slang a kódy jen přitáhnou nechtěnou pozornost. Také dešifrují šifrované informační transfery a dokonce i PGP není dostatečné, protože hrozí riziko keyloggerů a screenloggerů.
  • Úřady dokážou vysledovat místo a rychlost mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení, i pokud odstraníte jejich baterie. Mohou poslouchat telefonní rozhovory a rozhovory probíhající v blízkosti telefonů (mobilních i pevných), počítačů a dalších elektronických zařízení, i pokud jsou tato zařízení vypnuta, a dokonce i šeptání. Není známo, zda jsou schopni odposlouchávat telefony, pokud odstraníte baterku. K těmto zařízením nepotřebují mít fyzický přístup. Vše může probíhat vzdáleně. Z těchto důvodů byste nikdy neměli mít při provádění akcí s sebou telefony, počítače, přehrávače ani jiná elektronická zařízení.
  • Při provádění přímé akce nepoužívejte vozidlo s vestavěnou GPS nebo sledovacím/komunikačním zařízením jako OnStar a nemějte s sebou přenosnou GPS.
  • Pokud používáte vozidlo, zvažte použití radiofrekvenčního detektoru (pro detekci sledovacích zařízení instalovaných úřady) a GPS blokátor (pro rušení sledovacích zařízení). Buďte opatrní, velké množství detektorů nesnímá high-end sledovací zařízení. Některá sledovací zařízení vysílají signál jen každých 20 minut, proto byste detektor měli použít alespoň po dobu dvaceti minut, abyste se ujistili, že signál zachytí. I dobré detektory nemusí být schopny detekovat všechna sledovací zařízení a neměli byste se na ně spoléhat, jen je brát jako přidaná opatření. Proveďte stejná opatření, která byste provedli, pokud byste tato zařízení nepoužili.
  • Kromě použití radiofrekvenčního detektoru a GPS blokátoru zkontrolujte osobně přítomnost sledovacích zařízení. Sledovací zařízení můžeme v autě aktivistů najít ve formě propletených drátů a elektroniky připevněných na zadní nárazníky. Sledovací zařízení nemusí vždy vypadat stejně, tak něco nepřehlédněte jen proto, že to neodpovídá popisu. Podívejte se pod sedačky a polstrování, pod koberce, na palubní desku, pod sloupek řízení, pod plynové a brzdové pedály, pod konzoli, do odkládací přihrádky, do popelníků, do kapes na opěradlech, do přihrádek ve dveřích a kamkoliv jinam, kde by mohlo být něco skryto. Sledovací zařízení jsou malá, někdy tak malá jako krabička sirek. Nepodceňujte, kde by mohla být skryty. Pokud najdete neznámý objekt, hned se ho zbavte.
  • I při kombinaci radiofrekvenčního detektoru, blokátoru GPS a osobní kontroly nemusíte nutně odhalit nebo rušit všechna sledovací zařízení. Používejte tyto metody jako preventivní opatření, ale vždy předpokládejte, že je vaše vozidlo sledováno.
  • Pracujte na bázi “jen to, co potřebuješ vědět”. Nikdo nemluví a všichni jdou. To se týká specifických akcí i vašeho obecného zapojení v nelegálních aktivitách. Pokud někdo o něčem neví, nemůže to prozradit (úmyslně nebo neúmyslně). Neříkejte něco někomu jen proto, že jsou vaším nejlepším přítelem, partnerem, rodičem nebo jsou aktivistou. Nestojí to za to riziko. Všichni mají bod zlomu. Člověk, který není zapojený do akce, se mnohem snáze zlomí pod tlakem poté, co bude sledován a zastrašován, protože mu nehrozí odnětí svobody. I pokud jsou důvěryhodní, můžou být převezeni policií nebo agenty (kteří jsou experti na sociální inženýrství), aby jim vydali usvědčující informace.
  • Jediní lidé, kteří by měli vědět o akci, jsou ti, kdo jsou do ní přímo zapojení. To zahrnuje lidi, kteří se budou účastnit akce a v některých případech někoho s nouzovým telefonem, někoho s úkrytem nebo azylem a veterináře. Neříkejte nic ani těm členům buňky, kteří se na konkrétní akce nepodílejí. Lidé, kteří jsou zapojeni, ale nebudou se na akci přímo podílet, například veterináři a osoby s úkrytem, by měli vědět jen nezbytné minimum.
  • Naučte se mlčet. To znamená schopnost zdržet se chlubení se přátelům a rodině, i pokud jim důvěřujete a pokud se vás zeptají na akci nebo vás podezřívají. Také to znamená schopnost mlčet pod silným tlakem, včetně výhružek od policie a agentů. Většina jejich výhružek je prázdná. Vyhněte se spolupráci s lidmi, kteří nejsou schopni zůstat zticha.
  • NIKDY není v pořádku mluvit o svém zapojení nebo zapojení kohokoliv jiného do nelegálních aktivit nebo undergroundových skupin, o vašich plánech nebo plánech kohokoliv jiného zapojit se nelegálních aktivit, o vaší touze nebo touze kohokoliv jiného zapojit se do nelegálních aktivit nebo o něčí obhajobě nelegálních aktivit. Také není nikdy v pořádku ptát se někoho, zda je zapojen v nelegálních aktivitách. Jedinou výjimkou je, pokud plánujete akci se svou buňkou na bezpečném místě, pokud posíláte anonymní komuniké, nebo pokud jste již byli zadrženi a odsloužili si celý
  • Nemluvte o jiných aktivistech, pokud si nejste jisti, jestli to, co o nich chcete říct, je veřejně známo, i pokud je to něco, o čem si myslíte, že je nemůže dostat do potíží. To platí, i pokud jde o fámu/spekulaci nebo osobní znalost.
  • Za ŽÁDNÝCH okolností NIKOMU neříkejte jména. I pokud se vás jen někdo ptá na lidi zapojené do abovegroundového aktivismu nebo něco tak neškodného, jako kdo jsou vaši přátelé, NIC NEŘÍKEJTE. Buďte zticha a NERISKUJTE.
  • Nemluvte o akci jen proto, že vás chytí. Neříkejte nic, co by přiznalo vaše zapojení jako “Jak nás chytili?” nebo ani něco tak neškodného jako “Co se stalo?”, dokud nejste na bezpečném místě. Neříkejte nic, co by mohlo úřadům pomoci identifikovat, s kým jste akci provedli. Nemusí mít jasný důkaz, že jste odpovědní, takže se stále můžete vyvléknout, pokud nebudete mluvit. To platí, ať už jste byli odsouzeni nebo ne a ať už jste si odseděli část svého trestu nebo ne. Přiznáním se k akci také napomůžete úřadům vystopovat ostatní členy vaší buňky.
  • Pokud jste si odseděli celý trest a byli jste propuštěni, je v pořádku mluvit o vašich akcích, ale nezmiňujte, s kým jste se jich účastnili, a nedávejte úřadům žádná vodítka, s kým jste se jich účastnili.
  • Nemluvte o akci s nikým, ani ostatními, kdo se jí účastnili, po té, co byla provedena. To je obzvláště důležité u vysoce rizikových akcí, jako jsou přepady laboratoří, žhářství, firebombing, bombové útoky a cokoliv, co zahrnuje násilí. Velké procento odsouzených aktivistů ALF a ELF bylo chyceno kvůli zrádcům a infiltrátorům. Pokud s někým musíte mluvit o provedené akce, přijměte stejná opatření jako při plánování nové akce. Některá vyšetřování trvají roky.
  • Práskači a infiltrátoři představují jednu z největších hrozeb undergroundových aktivistů. Úřady zaplatí bývalému aktivistovi, aby nosil štěnici a pokusil se získat informace ze starých přátel nebo zaplatí někomu, aby předstíral, že je aktivista, a infiltroval hnutí. Infiltrátoři se také snaží skupiny narušovat a vytvářet vnitřní boje v hnutí. To je někdy, ironicky, provedeno obhajobou honu na infiltrátory a zrádce. Jindy se snaží obviňovat aktivisty z věcí, které neudělali, vytváří rozpory na základě rasy, pohlaví, třídě nebo sexuální orientace. Pokud něco zmíní starou akci, neříkejte nic, co byste nechtěli, aby úřady slyšeli, a zvažte, zda tato osoba nemůže být zrádcem a zda by neměla být vyřazena z buňky. Pokud se někdo chová podezřele nadšeně o provedení přímé akce, navrhne provedení něčeho, co by ohrozilo bezpečnost, nebo navrhne provedení něčeho hodně extrémního, zvažte, zda tato osoba nemůže být infiltrátorem.
  • Nesnažte se někoho odhalit bez jasného důkazu o tom, že jsou agentem, a ověřte si fámy o infiltrátorech, než podle nich budete jednat. Pokud potřebujete pomoc určit, zda někdo je nebo není infiltrátor, požádejte o pomoc co nejméně lidí, abyste minimalizovali riziko rozšíření nepravdivých fám. V případě možného zrádce nebo infiltrátora zjistěte, zda daná osoba nemá štěnici nebo jiné nahrávací zařízení. Pro více informací o detekci infiltrátorů se podívejte na kapitolu Jak najít lidi ke spolupráci.
  • Nedovolte, aby vás stres, úzkost, hněv nebo netrpělivost donutily jednat impulzivně. Pokud to dovolíte, chytí vás. Vždy stavte na první místo bezpečnost.
  • Osobní problémy nechte stranou. Pokud máte problém s jiným členem vaší buňky, bude možná pro všechny nejlepší, pokud buňku opustíte nebo si alespoň o svých problémech promluvíte. Není zde žádný prostor pro osobní pocity nebo přetahování se.
  • Pokud jste členem více než jedné buňky, neodhalujte totožnost členů jedné buňky členům té druhé. Ani jedna z buněk by neměla vědět o existenci té druhé, ani o tom, že jste v nich zapojeni. Buňky nikdy nemíchejte. Jedinou výjimkou je pokud opravdu nezbytně potřebujete víc lidí, než kolik máte v jedné buňce. Pokud k tomuto dojde, pokuste se, aby členové jedné buňky neznali totožnost členů té druhé. Promluvte si se všemi členy obou buněk, než začnete akci plánovat, abyste se ujistili, že jim smíchání buněk nevadí.
  • Pokud někdo ve vaší buňce udělá něco, co by mohlo ohrozit bezpečnost, nebo pokud nebere bezpečností kulturu dostatečně vážně, vysvětlete jim, proč nemůžou dělat, co dělají. Nesnažte se znít jako, že jste lepší než oni. Ujistěte se, že vyzníte nápomocně a že máte na srdci jen jejich nejlepší zájmy. Promluvte si v soukromí, mimo doslech dalších členů. Pokud se budete chovat nadřazeně nebo je ztrapníte před ostatními, nebudou vás chtít poslouchat a pravděpodobně budou i nadále pokračovat v ohrožování bezpečnosti.
  • Pokud nepřestanou ohrožovat bezpečnost ani poté, co jste si o tom promluvili, budete s nimi muset přestat spolupracovat. Jsou příliš velkou hrozbou pro vás, vaši buňku a celé hnutí.
  • Některými příklady chování ohrožujícího bezpečnost jsou:
    • Lhaní: Aktivista může tvrdit, že udělal něco nelegálního, aby ostatní ohromil. Policie to jako lež brát nebude.
    • Drby: Pro některé lidi je obtížné udržet se od náhodného rozdávání informací. Vyhýbejte se jim. Jsou nebezpečím pro vás, vaši buňku a hnutí.
    • Vytváření a šíření fám: Pokud někdo neví, kdo je zodpovědný za akci, mohou se domnívat, kdo je za ni zodpovědný, a říct to ostatním. Může se to týkat akce provedené vaší buňkou, ale nemusí. Může to být způsobeno tím, že si tato osoba myslí, že si najdou přátele, pokud budou mít tajnou informaci. Také může jít o úřední spekulaci, kdo akci provedl.
    • Chlubení: Někteří lidé se budou o akci chlubit svým přátelům nebo rodině, aby vypadali dobře, cítili se přijímaní nebo proto, že si myslí, že si najdou přátele, pokud budou mít tajnou informaci.
    • Nepřímé chlubení: Někteří lidé budou naznačovat, že provedli akci, ze stejných důvodů jako ti, kteří se chlubí přímo. To je velmi nebezpečné, protože policie a agenti jsou extrémně schopní ve shromažďování informací.
    • Obecný nedostatek zájmu: Některým lidem obecně nezáleží na bezpečnosti dostatečně a bezpečnostní kulturu neberou vážně. To je obzvláště nebezpečné pro každého v buňce.
  • Nesepisujte si nic o svých akcích, nikam. Znamená to žádné zápisy do deníčku. Znamená to žádné uložené informace na vašem počítači. (Soubory mohou být obnoveny z pevného disku i poté, co byly vymazány.) Jedinou výjimkou je posílání anonymních komuniké.
  • Mnozí aktivisté se rozhodnou napsat po akci komuniké. Cíle psaní komuniké mohou zahrnovat zdokumentování akce, vysvětlení záměrů akce, vydání užitečných informací získaných během akce a motivování nebo podnícení dalších aktivistů k přímé akci.
  • Před odesláním komuniké si promluvte se členy své buňky, abyste se ujistili, že nikdo z nich také neplánuje jeho odeslání.
  • Pokud posíláte komuniké, zvažte věnování akce na počest aktivistů, kteří jsou v současnosti ve vězení (obzvláště těch, kteří dostali nejdelší a nejvíce pobuřující tresty a kteří mají velkou část trestu ještě před sebou) nebo byli vyhladověni a/nebo zavražděni. To odradí úřady od rozdávání vysokých trestů, protože se budou obávat dalších sympatetických akcí. Můžete říct, že budete pokračovat v akcích na počest této osoby/osob, dokud budou ve vězení, čímž jim případně získáte předčasné propuštění.
  • Pokud posíláte komuniké, zvažte, zda ho podepsat jako ALF, ELF nebo jiná existující skupina. Pokud vás dopadnou, dostanete delší trest a větší pokutu jen proto, že jste součástí “teroristické organizace”. Také zvažte, zda posílat extrémně militantní komuniké a zda se ze stejných důvodů vyhnout zahrnutí výhružek vykořisťovatelům zvířat.
  • Pokud se rozhodnete komuniké podepsat, nezapomeňte, že ALF a ALF jsou striktně nenásilné organizace. Pokud vaše akce zahrnuje násilí a chcete ji uznat ve jménu skupiny, můžete použít jména jako Animal Rights Militia, Earth Liberation Army, Revolutionary Cells nebo Justice Department.
  • Pokud posíláte komuniké, upusťte od použití stejného stylu psaní a frází, které běžně používáte. Například, pokud často používáte “Buď vegan nebo zemři!”, nedávejte to do komuniké. Také můžete použít špatnou gramatiku, velká písmena a interpunkci, pokud normálně píšete správně, a naopak. Nezahrnujte informace, které by mohly být použity k identifikaci jména, věku, pohlaví, rasy nebo čehokoliv jiného, co se týká vás nebo členů vaší buňky. Odesláním krátkého, stručného komuniké ztížíte identifikaci na základě stylu psaní.
  • Pokud ke komuniké přiložíte fotky nebo videa, ujistěte se, že neodhalují tetování, oči nebo jiné identifikující údaje.
  • Fotky a videa mohou obsahovat vložené údaje odhalující, s kterou kamerou byly pořízeny, místo a čas, kdy byly pořízeny, a další identifikující údaje. Tato informace není zřetelně viditelná, ale může být objevena úřady.
  • Z videí odstraňte zvuk, nebo alespoň přidejte falešné zvuky v pozadí a proveďte další změny na fotkách a videích, abyste úřady zmátli.
  • Komuniké posílejte jen skupinám jako Bite Back nebo NAALPO. Jejich kontaktní informace (poštovní adresa, mailová adresa a PGP klíč) jsou uvedené na jejich stránkách. Pokud komuniké posíláte médiím, policie se ho pokusí vysledovat (prostřednictvím různých prostředků jako forenzika, rukopis a sledování počítače) a může uspět. Navíc média jsou zaujatá proti přímým akcím a aktivisty líčí jako zločince a teroristy.
  • Pokud komuniké posíláte přes internet (což důrazně nedoporučujeme), prozkoumejte možnosti internetové bezpečnosti a anonymity. Nepoužívejte emailový účet, který je s vámi spojený. Použijte odlišné heslo, jméno, adresu, narozeniny a další informace, které používáte na jiných účtech. Ujistěte se, že v počítači nemáte žádné keyloggery a screenloggery. Soubory mohou být z pevného disku obnoveny i poté, co byly smazány, a neexistuje žádný stoprocentní způsob, jak vyhledat keyloggery a screenloggery, takže odesílání komuniké přes internet a dokonce i jen jeho psaní a vytisknutí je vždy spojené s určitou mírou rizika. Pokud z nějakého důvodu potřebujete něco vytisknout, použijte poznámkový blok, abyste se zbavili metadat obsažených v jiných druzích souborů jako.doc a .pdf.
  • Pokud posíláte komuniké ze svého domácího počítače, používejte True Crypt, zabezpečený operační systém založený na Linuxu jako Ubuntu, randomizér Mac adres jako MAC Changer, zabezpečený prohlížeč jako Firefox, Tor a PGP nebo GPG. Šifrování, proxy a další bezpečnostní opatření negarantují úplnou bezpečnost, protože neeliminují rizika jako keyloggery a screenloggery.
  • Pokud komuniké posíláte z veřejné internetové služby, buďte z dohledu bezpečnostních kamer a ujistěte se, že vás nikdo nesleduje. Dejte pozor, abyste nezanechali otisky na klávesnici nebo myši. Mějte na sobě oblečení, které skryje vaší identitu, aniž byste vypadali nápadně a/nebo si oblečte věci v úplně jiném stylu, než normálně nosíte. Například pokud jste z punk rockové scény, oblečte se do New Age oblečení. Na tomto počítači se nepřihlašujte do účtů, které jsou s vámi spojeny. Nenavštěvujte stránky, které normálně navštěvujete. Nedělejte nic kromě odeslání komuniké.
  • Pokud pošlete fyzické komuniké (doporučujeme, protože úřady jsou vážně dobré v hackování), je bezpečnost stále velmi důležitá. Úřady otevírají poštu určenou skupinám osvobozeneckým skupinám (jako Bite Back a NAALPO) a poštu určenou aktivistům, takže si dejte pozor, aby nebyl žádný způsob, jak komuniké vysledovat zpátky k vám.
  • Pokud posíláte fyzické komuniké, používejte obyčejné známky, obálky a papír, nebo kupte známky, obálky a papír specificky pro komuniké a zbytek zlikvidujte. Dejte pozor, aby vás při likvidaci nikdo neviděl. Plaťte hotově a spalte účtenku. Vyplatí se být trochu marnotratný, pokud to znamená zůstat na svobodě a být dál aktivistou. Použijte 0,7mm grafitovou tužku nebo obyčejnou černou nebo modrou propisku. Doporučujeme propisky Pilot, protože některé další společnosti testují na zvířatech a používají živočišné lepidla v inkoustu.
  • Pokud posíláte fyzické komuniké, nepoužívejte svůj obvyklý rukopis. Použijte velká písmena bez oblin. Například se podívejte zde. Můžete použít šablonu, ale měli byste jí koupit specificky pro toto komuniké a pak jí zlikvidovat. Netiskněte komuniké z počítače, protože existují různé způsoby, jak ho pak vysledovat zpátky k vám, ať už používáte svůj nebo veřejný počítač.
  • Náčrty komuniké spalte stejně jako několik archů papíru, které byly pod nimi a obsahují obtisk.
  • Při nákupu papíru, obálek a známek a při psaní a manipulaci s fyzickým komuniké buďte velmi opatrní, abyste dopis, obálku, známku nebo další přiložené materiály nekontaminovali DNA. Mějte na sobě latexové a bavlněné rukavice (otisky zanecháte i skrz latexové rukavice a přes bavlněné prosákne pot obsahující DNA). Mějte na sobě pokrývku hlavu. Pokud máte dlouhé vlasy, stáhněte si je. Známku ani obálku neolizujte. Použijte samolepící známky nebo použijte nepoužitou vlhkou houbu. Obálku zalepte nepoužitou vlhkou houbou nebo páskou. Pásku používejte opatrně, protože se na ní velmi dobře zachytávají vlasy s DNA.
  • Nepoužívejte zpáteční adresu nebo použijte falešnou. Ujistěte se, že jste použili dostatek známek.
  • Komuniké vložte do poštovní schránky daleko od svého domova a snažte se, aby vás při tom nezachytily bezpečnostní kamery. Pokud je dostatečná zima na rukavice, oblečte si je. Pokud je příliš teplo, držte komuniké mezi prázdnými obálkami nebo ho vložte do velké složky, než se dostanete ke schránce. Dejte si pozor, abyste při vhazování nevypadali podezřele, a nedovolte, abyste se komuniké dotkli prsty. Dejte pozor, aby vám do schránky nespadly i prázdné obálky nebo složka.
  • V ideálním případě by undergroundoví aktivisté neměli mít v držení příručky přímé akce nebo militantní literaturu. Pokud tyto věci vlastníte, nikdy je neuchovávejte na místě, kde mohou být snadno objeveny, a pokud možno je uložte v domě důvěryhodného přítele, který podporuje, ale nezúčastňuje se ilegálních přímých akcí. Tento přítel by neměl vědět, že undergroundových přímých akcí účastníte. Váš dům může být prohledán kdykoliv.
  • Undergroundoví aktivisté by neměli veřejně vystupovat na podporu přímých akcí, neměli by nosit trička s logem ALF nebo jinými symboly a hesly přímé akce, neměli by být příliš zapojeni do abovegroundového aktivismu (obzvláště spojeného s Animal Liberation nebo Earth Liberation) a neměli by na sebe žádným způsobem upozorňovat. Abovegroundoví aktivisté a otevření zastánci přímých akcí k sobě poutají pozornost úřadů a je téměř zaručeno, že jsou silně sledováni.
  • Pokud žijete s příbuznými, spolubydlícími nebo kýmkoliv jiným, kdo není zapojen v osvobozeneckém hnutí, nedovolte, aby vás podezřívali z undergroundových přímých akcí. Připravte si uvěřitelné výmluvy, proč jste venku (tento druh lhaní je v pořádku, protože vás udrží na svobodě a umožní vám pomáhat zvířatům). Pokud vás někdo podezřívá z účasti na přímé akci, ať už je to rodina, spolubydlící, přátelé, policie nebo kdokoliv jiný, přestaňte na chvíli s přímými akcemi a držte se dál, i pokud osobě, která vás podezřívá, věříte. Do přímých akcí se pusťte znova, až podezření pomine.
  • Pokud se váš život začne točit kolem aktivismu, zvažte, zda pro vás nebude lepší být bezdomovec nebo žít s přítelem. Bez adresy, telefonu nebo domu bude těžší vás sledovat a najít. Nespoléhejte se na to jako na způsob jak zůstat v anonymitě; jednoduše to využijte jako dodatečné bezpečnostní opatření.
  • Přečtěte si všechny články v bezpečnostním fóru ALF a projeďte si články na webu ALF. Je lepší strávit několik hodin čtením o svých zákonných právech a bezpečnosti než strávit roky ve vězení (a nepomáhat zvířatům!).
  • Buďte velmi obezřetní. Opatrnost je klíčová. Buďte velmi zabezpečení a ujistěte se, že kolem vás při plánování a provádění akcí nikdo není.
  • Nenechte se chytit. Pokud existuje vysoká pravděpodobnost, že vás chytí, neriskujte. Zvířatům budete k ničemu, pokud budete sedět ve vězení.

Zpět na Obsah

This entry was posted in K dalšímu čtení and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives