NNAL: #StormSkanska: Swarm New York silně dolehlo na Skanska

Zpráva ze #StormSkanska: Swarm New York:

Kampaň proti Skanska vedeme už rok. 1. ledna 2015 převzal Richard Cavallaro pozici CEO a prezidenta Skanska USA po veteránovi společnosti Michaelovi McNallym. Kampaň na zastavení výstavby zařízení na výzkum a péči o zvířata byla nedávno spojena pod vlajkou  No New Animal Lab a Richarda jsme do úřadu uvedli jednoduchým dopisem, v kterém jsme ho vyzývali ke zrušení kontraktu s washingtonskou univerzitou a všech plánů na stavbu podzemní mučící komory pro zvířata. Naneštěstí nebyla šance, že by se Richard odvrátil od své touhy po zisku, a tak započaly snahy #StormSkanska.

Přetočme na dnešek, na úžasný a inspirující víkend plný akcí v New Yorku a uvidíme důležitý kontrast.

#StormSkanska: Swarm New York začala brzy s úterním spuštěním působivého banneru na manhattanském mostu, což udalo tón pro nadcházející víkendové akce.

“SKANSKA staví na krutosti vůči zvířatům”

V pátek dorazilo téměř 200 lidí k Empire State Building, kde se nachází americké ústředí Skanska. Navzdory rušným ulicím centrálního Manhattanu bylo skandování protestujících slyšet až v tyčící se věži mrakodrapu. K davu se připojil herec James Cromwell, kterého neochvějná a hlasitá podpora grassroots kampaní přivedla k rozdávání letáků a promlouvání s kolemjdoucími.

“Skanska staví mučící komory pro zvířata!”

Toho večera se dav sešel u Právnické fakulty NYU. Naneštěstí byla přítomna i policie. I když je NYU soukromá škola, pořádá mnoho veřejných událostí. Přesto, když se venku utvořila řada účastníků, bezpečnostní služba NYU vyžadovala jména všech přítomných a žádala je, aby se podepsali a identifikovali. Pak dorazila newyorská policie, údajně proto, že obdrželi telefonát od svého kapitána o shromáždění demonstrujících za práva zvířat. Po diskuzi bylo nakonec účastníkům dovoleno vstoupit bez nutnosti identifikování se bezpečnostní službě či policii.

Zahajovací akce začala uvítáním od Newyorské ligy na obranu zvířat a No New Animal Lab, pak se stočila na workshop Znejte svá práva od Biny Ahmad, veřejné ochránkyně ze Společnosti právní pomoci. James Cromwell se rozhodl promluvit o své osobní historii zpochybňování statutu quo a jeho konečném zapojení do obhajoby zvířat. Vyzval dav, aby pokračoval ve zpochybňování moci, kterou ztělesňuje Skanska. Noc zakončila Liga na obranu zvířat výzvou k akci následující den.

“Váš soused vydělává na mučení zvířat”

V sobotu kolem poledního se začali lidé scházet v Heckscher Park nedaleko Huntington Village. V jednu hodinu bylo více než 100 protestujících připraveno vyrazit k domovu Richarda Cavallaro. Policie park obklopovala s rýsující se hrozbou zásahu na dav. Nabiti energií hromadného shromáždění a inspirováni myšlenkou na jednotlivá zvířata, za která bojujeme, se protestující okamžitě vydali na Hlavní ulici v centru Huntingdonu. Policie následně protestující obklopila a pokoušela se je donutit protestovat na chodníku.

Přítomnost policie z okresu Suffolk se zdála stálou a ohromující, přesto se všichni drali dál po téměř dvě míle k domovou Cavallara, v 6 Castle Harbor Rd., Huntington Bay, NY. Jeho dům se hemžil policií a soukromou bezpečnostní službou. Navzdory těmto pokusům udělat z jeho domu nepropustnou pevnost byli dva aktivisté zatčeni, když se směle pokusili vylézt na Richardovu střechu se žebříkem a spustit z vrchu banner. Soukromá bezpečností služba tyto dva aktivisty napadla a zadržovala je, než se k nim dostala policie. K překvapení všech se Richard Cavallaro hnal ven, aby davu protestujících nadával. Zřejmě pro něj představa protestujících šplhajících na jeho střechu skrz policii a bezpečnostní službu byla už příliš. Odhodil ze své střechy žebřík a pak, k hanbě pověsti jeho společnosti, křičel s rudou tváří na protestující: “Jděte do prdele!” a další obscénosti. Najatá bezpečnostní služba a někdo, kdo vypadal jako představitel PR Skanska, ho museli donutit jít dovnitř, ale my nikdy nezapomeneme pohled na zděšenou tvář Richarda Cavallaro, když zíral na masový protest před svým domem. Znamená to, že jsme se dostali do vosího hnízda.

Dva zatčení protestující byli vzati do vazby, takže protest následoval jako solidární shromáždění, než se znovu vrátil do parku. Policie byla stále všude, hnala se na protest s vřeštícími sirénami a troubením ze všech stran. Celá podívaná účinně narušila blahobytnou apatii centrálního Huntingdonu a Huntingdon Bay. Po dni plném událostí se účastníci sešli v Brooklynu na Punk Rock benefiční karaoke.

Po útoku na Skanska v jejich domovech a kancelářích se protestující vydali do Malvern, PA, ústředí Vanguard Group. Skrz téměř 7 milionů akcií, celkem 1.7 % z akcií v oběhu či 1,12 miliardy dolarů, je Vanguard Group pátým největším institucionálním investorem Skanska AB. Vanguard drží v Skanska více akcií než jakákoliv jiná americká finanční instituce. Protest přivedli doslova přímo ke dveřím Fredericka Williama McNabba, předsedy a CEO, v jeho domově v 421 Timber Lane, Devon, PA a Mortimera Josepha Buckley, hlavního investičního referenta, v jeho domově v 420 Meadowbrook Ave., Wayne, PA. Vanguard financuje Skanska a stavbu této laboratoře a je zapletena do krutosti na zvířatech. Neušli pozornosti kampaně No New Animal Lab.

Tento víkend byl úspěšný! Díky všem, kdo přišli na #‎StormSkanska‬ a ‪#‎SwarmNY‬! Dostali jsme se do ulic, do jejich ústředí, na dvorky jejich CEO a k jejich největšímu investorovi. Dnešek stojí v ostrém kontrastu k loňsku, kdy se kampaň proti Skanska teprve začínala rozvíjet. Víme, že se k nim dostáváme jako nikdy předtím. Máme dopad. Účinnost grassroots byla zachycena v hořké grimase Richarda Cavallara – můžeme zaútočit na Skanska, můžeme protestovat u jejich nejdůležitějších postav, můžeme ohrozit jejich finance a můžeme a zastavíme tuto laboratoř.

Video z akce

 

This entry was posted in No New Animal Lab, Zprávy z fronty and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives