COP21: Klimatičtí aktivisté zacílili na tři uhelné přístavy

ABC

australia coal actions 1Klimatičtí aktivisté demonstrovali ve třech uhelných přístavech a v centru Melbourne. Připoutali se ke strojům a vyzývali průmysl, aby si “pospojoval tečky” v boji proti globálnímu oteplování.

Policie uvedla, že tři lidé, kteří se připoutali k nákladovému pásovému dopravníku v přístavu Newcastle, byli zatčeni. Aktivisté uvádí, že další dva, kteří vylezli na nákladové vybavení v přístavu Kembla v okolí Wollongong, byli také vzati vazby.

Protestující na pozemcích Newcastle Coal Infrastructure Group (NCIG) v Newcastle zastavili chod tím, že se se připoutali k zařízení v Koorangang severně od CBD.

Policie vyslala záchranné týmy a pyrotechnickou jednotku a protestující byli okolo osmé hodiny ranní odříznuti.

V přístavu Kembla způsobil protest a související policejní operace zácpy okolo přístavu.

Jeden z protestujích byl zachycen, jak visí z nakladače uhlí.

Protestující skupina Front Line Action on Coal uvedla, že dva ze zapojených aktivistů byli vzati do vazby.

V Brisbane se malá skupina protestujících připoutala ke stromům naproti železniční stanici, aby zastavili uhelné vlaky cestující do přístavu Brisbane. Mluvčí Queensland Rail prohlásil, že jeden nákladní vlak čekal na průjezd.

V návaznosti na klimatickou konferenci Spojených národů, která právě probíhá v Paříži prohlásila protestující z Newcastlu Vanessa Weibford, že společenství vyžadují více akce.

“Děláme to, protože žijeme v bezprostřední hrozbě uhlí u našich dveří,” uvedla.

australia coal actions 2“Newcastle je domovem největšího uhelného přístavu na světě.

“Naše teploty stoupají a spalujeme planetu, navzdory globálním snahám potlačit nejhorší hrozby klimatické změny, zatímco v Paříži naše vláda dál ignoruje vědu.”

Rada Germanos ze skupiny Front Line Action on Coal uvedla, že nakládka tajwanské nákladní lodi v přístavu Kembla byla protestujícími zastavena.

“Stojíme uvnitř přístavu a kam oko dohlédne, stojí uhelné transportéry,” uvedla Germanos.

Generální ředitel NCIG Aaron Johansen řekl, že bezpečnost je hlavním zájmem.

“Bezpečí protestujících, bezpečnostních složek a našich vlastních zaměstnanců.”

australia coal actions 3

This entry was posted in Zprávy z fronty and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives