COP21: Pařížští klimatičtí aktivisté v domácím vězení

 Arthur Neslen / The Guardian

Photograph: Ian Langsdon/EPA

Aktivisté protestují na pařížském Place de la Republique proti francouzským úřadům, které využívají zákony výjimečného stavu, aby zakázaly demonstrace.

Francouzská policie uvalila na minimálně 24 klimatických aktivistů domácí vězení kvůli tomu, že neuposlechli zákaz organizování protestů během Pařížského klimatického summitu, který se bude konat příští týden.

Právní zástupce aktivistů uvedl, že policisté provedli razii v jeho pařížském bytě a zabrali tři patra a schody jeho budovy.

Francouzské úřady na žádosti o komentář neodpovídají, ale právníci říkají, že soudní příkazy byly vydány pod hlavičkou zákonů o výjimečném stavu, které byly uvedeny v platnost po útocích, při kterých zemřelo 130 lidí.

Jedna z postav kampaně klimatické změny, Naomi Klein, obvinila francouzské úřady z „hrubého zneužití moci, kvůli kterému hrozí, že se summit přemění na frašku“.

„Klimatické summity nejsou příležítostí ke zvýšení popularity politiků,“ řekla Guardianu. „Vzhledem k tomu, co je v sázce klimatické krize, jsou ze své podstaty vysoce zpochybňovaní. To je demokracie, jakkoliv je chaotická. Francouzská vláda se tomuto pokouší, pod rouškou antiteroristických zákonů, vyhnout a hanebně zakázala pokojné demonstrace a používá moc výjimečného stavu k tomu, aby preventivně zajistila klíčové aktivisty.“

Podle představitelů kampaně byli od čtvrtka vzati do domácího vězení tři lidé v Rens, dva v Paříži, dva v Rouen a jeden v Lyons. Své domovy mohou opustit jen proto, aby třikrát denně došli na úřad a potvrdili své místo pobytu.

Aktivista Joel Domenjoud uvedl, že mu byl doručen soudní zákaz, který ho chybně popisuje jako „hlavního vůdce ultralevicového hnutí“, jen několik hodin po tom, co soudce odmítl vyslechnout odvolání proti zákazu klimatické demonstrace, o které žádal.

„Nebyl jsem tam, když přišli do mého domu, ale volal mi soused, aby se zeptal: „Co se děje? Schody jsou plné policajtů od prvního do třetího patra!“ uvedl.

Domenjoud říká, že pak byl sledován několika tajnými policisty, než se vrátil domů, kde mu byl doručen soudní příkaz.

„Jsem kvůli tomu naštvaný, protože si myslím, že udělali velkou chybu,“ dodal Domenjoud. „Nehledali lidi, jako jsme my aktivisté – nebo pokud hledali, ukazuje to, že mohou cílit na lidi, aniž by měli jakýkoliv důvod, a že naše občanské svobody jsou v ohrožení.“

Několik zdrojů uvedlo, že razie byly provedeny také ve třech pařížských squatech – a dalších po celé zemi – a byly zabaveny počítače, dokumenty a osobní majetek.

Tisíce klimatických aktivistů, včetně vysokoprofilové indické aktivistky Vandana Shiva, slíbily, že neuposlechnou paušální zákaz demonstrací. Nedělní protest bude chráněn ‘lidským řetězem’ a zároveň se na konci summitu 12. prosince uskuteční den občanské neposlušnosti přezdívaný jako den ‘červených čar’.

Očekávají se menší počty, než se dříve doufalo, ale umělci nepřetržitě pracují na výtvorech jako je řada ‘nafukovacích dlažebních kostek’, která naráží na známý slogan protestů z května 1968: Pod dlážděním je pláž.

Někteří protestující tvrdí, že povolení pařížských fotbalových zápasů, veletrhů a vánočních trhů během konání summitu naznačuje, že opravdovým zájmem úřadů je potlačit disent.

„Pokoušíme se v zákonu najít šedé oblasti,“ uvedl John Jordan, přední aktivista. „V tuto chvíli je demonstrace právně definována jako více než dva lidé, kteří sdílejí politické poselství. Pokoušíme se najít kreativní způsoby, jak tyto zákony obejít.“

Během nedávných protestů quebeckých studentů se počet účastníků každého pochodu držel pod hranicí 50, aby se vyhnuli zákazu.

This entry was posted in Zprávy z fronty and tagged . Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Archives